Kuny to małe zgrabne i smukłe stworzenia o futrzanym ogonie. Na Ziemi żyje wiele gatunków tych zwierząt, jednak człowiekowi najbliższa jest kuna domowa. Potrafi wejść, praktycznie wszędzie, bywa uciążliwa dla człowieka, jak i naszych pupili. Dzisiaj, powiemy Wam, jak poradzić sobie z tymi stworzeniami.
Jak rozpoznać kunę?
Kuna domowa, nazywana inaczej kamionką to gatunek drapieżnego ssaka, należącego do rodziny łasicowatych. Mierzy około pięćdziesięciu centymetrów, nie wliczając w to ogona. Masywna głowa, ostre zęby i silne łapy to jeden z elementów, jaki odróżnia ją od kun leśnej. Aby jednak mieć pewność, że mamy styczność z kuną domową, a nie jej kuzynką należy przyjrzeć się charakterystycznemu zabarwieniu na futerku. Chodzi o dostrzegalną łatkę na przedniej części ciała. Kuna leśna ma ją bardziej żółtą, tudzież kremową, jest mniej rozwidlona, a przede wszystkim mniejsza. Można także zwrócić uwagę na fakt, że kuna domowa nie ma czarnego noska, ani nie posiada włosków na opuszkach palców. Kuna leśna ma czarny nosek, jak również nieco większe uszy osadzone bliżej siebie.
Skąd wiemy, że kuna zagościła w domostwie?
Chcąc przekonać się, czy w naszym domu zagościła kuna, warto zrobić rozeznanie i zwrócić uwagę na to, czy:
kable instalacji elektrycznej nie zostały pogryzione,
przyjrzyj się uważnie instalacji cieplnej i zobacz, czy nie zostały tam wygryzione tunele, tudzież mostki termiczne,
nie została zniszczona folia dachowa,
masz niesamowity bałagan, gdyż zwierze to jest paskudnym bałaganiarzem,
wieczorami nie słyszysz dziwnych, głośnych dźwięków, ponieważ te słodkie szkodniki są hałaśliwe niczym dzieci, do tego lubią się ze sobą kłócić,
pod maską samochodu zauważysz resztki jedzenia, czy poobgryzane kable, gdyż kuny bardzo często traktują silnik jako spiżarnię i idealne miejsce do ogrzania się.
Jeśli dostrzegłeś w swoim domu powyższe rzeczy, pozostaje tylko jedno, spróbować pozbyć się natrętnego lokatora.
Pamiętaj jednak, że kuna jest pod ochroną i nie wolno Ci wyrządzić jej żadnej krzywdy, ani tym bardziej zabijać.
Jak pozbyć się kuny ze swojego domu?
Przede wszystkim trzeba spróbować zlokalizować gniazdo. Nie jest to wbrew pozorom takie trudne, ponieważ kuny zostawiają w jego okolicach najwięcej odchodów, co ułatwia jego odnalezienie.
Zanim zabezpieczymy dom przed przyszłymi wtargnięciami, należy pogonić słodkiego szkodnika. Jest na to kilka skutecznych metod:
Urządzenia do odstraszania - specjalistyczne urządzenia emitujące ultradźwięki, których kuna, wręcz nie znosi. Do kupienia są również takie, które wydają odgłosy naturalnych wrogów tych zwierząt. Uwaga: emitery te działają na naszych pupili, więc warto do tego czasu znaleźć im jakieś bezpieczne schronienie,
Środki zapachowe - kuny nie znoszą silnych zapachów, toteż można zakupić takie środki zapachowe i rozłożyć w miejscu jej bytowania. Czasami można nabyć np. woreczki pachnące kotem lub psem, za którymi kuna nie przepada. Można także wykorzystać kostki do WC.
Sierść kota lub psa - jeśli mamy kota lub psa, warto ich sierść zachować, np. po czesaniu i rozsypać tam, gdzie kuna najczęściej się pojawia, jest to naturalna ochrona przed tym słodkim szkodnikiem,
Hałas - kuny mają czuły zmysł słuchu, jak i węchu, dlatego za dnia, kiedy kuna śpi, warto słuchać głośnej muzyki, czy przesuwać meble, oczywiście bez zbędnego przesadyzmu. Brak możliwości normalnego snu zmusi kamionkę do zmiany miejsca bytowania,
Żywopułapki - kuny to uczą się bardzo szybko, dlatego powyższe metody mogą nie skutkować, więc pozostaje złapać stworzenie do specjalnej pułapki. Potrzeba jednak czasu, gdyż stworzenia te cechują się neofobią i wszystko, co nowe jest dla nich straszne.
Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:
Pętelka z tyłu butów ma mnóstwo ważnych zastosowań. Przydaje się praktycznie codziennie
Co zrobić, żeby tłuszcz nie odkładał się na górze kuchennych szafek? Jest banalnie prosty patent
Dodaj łyżkę do wody i podlej dracenę. Po trzech tygodniach będzie nie do poznania