DomekIOgrodek.pl
cegła

Pixabay/Capri23auto

Cegła pełna: właściwości i zastosowanie

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Cegła pełna to najbardziej podstawowy materiał budowlany stworzony przez człowieka. Tradycja używania cegły do wznoszenia domów, kominów i murów sięga kilkaset lat wstecz. Poznaj właściwości i zastosowania klasycznej cegły pełnej.


Co to jest cegła pełna?


Cegła pełna to ceramiczny element murowy. Ma porowaty czerep i jest produkowana ze specjalnej mieszanki gliny, kruszywa i wody. Mieszanka jest jednolitą masą, która formowana jest w wymagany kształt i suszona, a następnie wypalana w temperaturze około 800-1000oC. Z pewnością znasz budynki zbudowanej z czerwonej, tradycyjnej cegły. Co ciekawe, cegła pełna może mieć także inne kolory. Zależą one od stopnia wypalenia oraz rodzaju gliny, z której będzie stworzona mieszanka ceramiczna. Odcienie cegły pełnej mogą wahać się od bardzo jasnej czerwieni, niemal pomarańczu, aż do głębokiego, bordowego koloru wpadającego w brąz. Zwyczajowo pełna cegła ma kształt prostopadłościanu. Jej boki są płaskie i wygładzone. Cegła pełna jest, zgodnie ze swoją nazwą, całkowicie wypełniona materiałem. Może być mylona z popularnym pustakiem keramzytowym, jednak różnicą jest właśnie wypełnienie, którego nie stosuje się w pustakach.


Cegła pełna: właściwości


Czerwona cegła pełna świetnie nadaje się do wznoszenia zewnętrznych ścian budynków wolnostojących. Ma wysoką masę termiczną, co oznacza, że bardzo dobrze utrzymuje ciepło. Dobrym pomysłem jest stworzone ściany osłonowej z tego materiału. Popularne jest teraz także tworzenie ścianki działowej wewnątrz domu za pomocą cegły pełnej. Wizualnie świetnie wygląda to w połączeniu z innymi ścianami całkowicie białymi i rustykalnym wystrojem wnętrza. Cegła pełna jest produkowana w dwóch kategoriach: klasa LD oraz klasa HD. LD oznacza, że cegły użyć można jedynie do wzniesienia murów zabezpieczonych, czyli otynkowanych i pokrytych farbą lub okładziną. Natomiast HD oznacza, że z cegieł można zbudować ścianę niezabezpieczoną, która będzie wyglądać jak surowy mur we wnętrzu domu lub mieszkania. Cegła pełna charakteryzuje się średnią nasiąkliwością – jest ona na poziomie 5-22%. Dlatego cegły LD należy zabezpieczyć, ponieważ nie są bardzo mrozoodporne, a wilgoć może znacznie wpłynąć na ich wygląd oraz użytkowość.


Cegła pełna: zastosowanie


Mimo że cegła pełna może kojarzyć nam się ze starym budownictwem, to ciągle jest to bardzo popularny materiał budulcowy. Jak już wiesz, z pełnej cegły warto wznosić ściany zewnętrzne lub ozdobne ścianki działowe. Są także inne zastosowania cegły tego typu. Można z niej wznosić wytrzymałe mury lub murki, słupy i obmurowania. Dużą popularnością cieszą się naturalne grille ogrodowe. Cegła pełna bardzo dobrze trzyma ciepło i szybko się nagrzewa, a jednocześnie świetnie izoluje gorące podmuchy i pył. Dzięki temu letnie grillowanie jest przyjemne i pozbawione męczących wyziewów oraz nadmiernej ilości iskier. Cegły pełne HD są wytrzymałe na opady atmosferyczne oraz niskie opady, więc użycie ich do stworzenia małej architektury w ogrodzie jest świetnym pomysłem. Bardzo ładnie się prezentują i nadają otoczeniu swojską, przyjazną atmosferę.


Najlepszy budulec to cegła pełna


Jak już wiesz, cegła pełna to wspaniały budulec do wznoszenia świat zewnętrznych i wewnętrznych, a także stworzenia infrastruktury w przydomowym ogródku. Nie bez powodu ta cegła używana jest od wieków, a budynki wzniesione za jej pomocą są praktycznie nienaruszalne. Dobrze ułożona i zabezpieczona cegła nie potrzebuje poprawek nawet przez kilkadziesiąt lat. Obecnie na rynku istnieją różne rodzaje cegły pełnej, produkowane z innych materiałów niż mieszanka gliny. Cegła pełna może na przykład być stworzona z klinkieru. Wówczas jest wypalana w wyższej temperaturze, dzięki czemu jest bardziej odporna na ściskanie oraz ma mniejszą nasiąkliwość. Inny rodzaj cegły pełnej to cegła licowa, zwana także cegłą elewacyjną. Są one odporne na wilgoć oraz mróz, więc mogą być używane jako budulec ścian zewnętrznych domu. Jeśli chodzi o cegły ozdobne, takie, z których można stworzyć ścianę wewnętrzną, to są to często cegły formowane ręcznie. Przez sposób ich tworzenia są one oczywiście droższe niż produkowane fabrycznie cegły pełne. Jako że są wyrabiane ręcznie, to wyróżniają się niepowtarzalnymi wzorami oraz oryginalnością wykonania.

Podobne artykuły

Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >
Drewniana elewacja

Architektura

Drewno na elewacji – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zabiegi pielęgnacyjne

Czytaj więcej >