Ptak
pixabay.com/mlmclaren (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 10 Grudnia 2020

Jak prawidłowo dokarmiać ptaki?

Późna jesień to rozpoczęcie sezonu na dokarmianie naszych skrzydlatych przyjaciół. Wszyscy z nas chcą dla ptaków jak najlepiej, jednak nieświadomie możemy popełniać błędy, które odbiją się na zdrowiu i życiu tych sympatycznych zwierząt. Dzisiaj przedstawimy kilka zasad, które pomogą wam zadbać o prawidłowe dokarmianie.

W kwestii dokarmiania ptaków istnieje wiele mitów, które bywają bardzo szkodliwe. O jednym z często popełnianych błędów pisaliśmy w tym artykule.

Jak więc zadbać o naszych skrzydlatych przyjaciół, aby nie zrobić im krzywdy?

Dokarmiaj zawsze albo nie dokarmiaj w ogóle

Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym mogą zdobyć pokarm. Jeśli w swoim ogródku masz karmnik, to uzupełniaj go systematycznie o określonych porach. Zwierzęta będą przylatywać do Ciebie regularnie i od tego uzależnią plan swojej codziennej wędrówki.

Jeśli więc przyzwyczaisz je do dokarmiania w mroźne dni, a później pokarmu nagle zabraknie, ptaki stracą energię potrzebną na szukanie pożywienia, przylatując do Ciebie i oczekując na ziarno, którego nie dostaną. Nie zawiedź ich i zadbaj o systematyczność!

Nie zostawiaj ptakom pieczywa

Wielu z nas popełnia ogromny błąd podając ptakom pieczywo - chleb, szczególnie kupny, ma w sobie wiele soli, konserwantów i wzmacniaczy smaku, które mogą wywołać problemy zdrowotne u zwierząt.

Zadbaj o naturalne pożywienie. Możesz zacząć od zostawiania w karmniku ziaren słonecznika. Potem wzbogać dietę skrzydlatych przyjaciół o siemię lniane, płatki owsiane czy sezam. Sikorki i kowaliki chętnie posilą się niewędzoną słoniną bez soli.

Nie umieszczaj karmnika w pobliżu szyby

To bardzo ważna informacja - im dalej od szyby umiejscowisz karmnik, tym lepiej! Wynika to z faktu, że drzewa i krzewy odbijają się w oknach, dając ptakom mylne wrażenie, że mogą tam polecieć i schronić się w zaroślach, gdy zostaną spłoszone przez drapieżnika. Zwierzęta, które z rozpędu uderzą w szybę, mogą niestety stracić przez to życie.

Uważaj na koty - to najwięksi wrogowie ptaków

Koty to nasi przyjaciele, jednak dla skrzydlatych zwierząt okazują się największymi wrogami.

Dlatego karmik warto ustawić na otwartym terenie, gdzie ptaki mogą odpowiednio wcześnie zauważyć niebezpieczeństwo. Miejsce powinno być też trudno dostępne dla sprytnego futrzaka. Jeśli masz w ogrodzie gęste krzewy, skrzydlate stworzenia będą mogły schronić się w nich, obserwując sytuację i podlatywać do karmnika, gdy uznają, że jest bezpiecznie.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News