Drzwi wewnetrzne
pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/KIPCPIX
Weronika Dadok - 16 Stycznia 2021

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Ważne szczegóły

Obecnie wybór drzwi wewnętrznych na rynku jest bardzo szeroki. Producenci konkurują ze sobą w kwestii wykorzystywania nowych materiałów, tworzeniu wzorów, kolorów, czy rozmaitych kombinacji. Poza tym, co widzimy na pierwszy rzut oka, drzwi różnią się sposobem otwierania. W tym artykule zajmiemy się przybliżeniem tego tematu.

Drzwi wewnętrzne to element każdego mieszkania oraz domu. Warto zatem przemyśleć ich zakup, dopasować odpowiednią ich wersję dla naszych warunków i wystroju wnętrz. Pamiętajmy, aby oprócz wizualnego aspektu, zadbać o to, aby były praktyczne oraz solidne.

Podstawowy podział drzwi wewnętrznych

Podstawowym czynnikiem wyróżniającym poszczególne drzwi jest sposób, w jaki się one otwierają. Każdą przestrzeń charakteryzuje coś innego i należy się do niej odpowiednio dostosować, wybierając między innymi wygodne drzwi wewnętrzne. Poniżej przedstawiamy możliwe opcje, nad którymi możesz się zastanowić podczas podejmowania decyzji.

Najbardziej popularnym rodzajem są drzwi rozwierane. Mogą być one jedno, lub dwuskrzydłowe. Jednoskrzydłowe mogą być lewe lub prawe. Aby ustalić, jakich potrzebujemy, należy, stojąc w pomieszczeniu, do którego otwierają się drzwi, popatrzeć na zawiasy. Jeśli są usytuowane po lewej stronie, drzwi są lewe, jeśli po prawej - prawe.

Jest również opcja zamontowania drzwi wewnętrznych przesuwanych na szynie. Podwiesza się je na wózkach, w prowadnicy. Gdy je otworzymy skrzydło zachodzi na ścianę, albo chowa się w ukrytej kasecie. Taka opcja związana jest z wyburzeniem ściany i budową nowej. Są idealne w małych wnętrzach, ponieważ zabierają niewiele miejsca.

Urzędnicy będą mogli wejść do naszego domu i go przeszukać? Niepokojące doniesieniaUrzędnicy będą mogli wejść do naszego domu i go przeszukać? Niepokojące doniesieniaCzytaj dalej

Wyróżniamy także drzwi składane i harmonijkowe - w takich drzwiach skrzydło tworzą dwa lub trzy pionowe elementy, które są połączone zawiasami. Harmonijkowe drzwi wewnętrzne są do nich bardzo podobne, jednak składają się z większej ilości części. Takie drzwi zajmują znacznie mniej miejsca, jednak po ich złożeniu mamy go trochę mniej w przejściu.

Wahadłowe drzwi wewnętrzne są najrzadziej spotykane. Otwieramy je ruchem wahadłowym, czyli w obie strony.

Materiały do wykonania drzwi wewnętrznych

  • Drewno - klejone lub lite. Klejone ma tę właściwość, iż mniej się paczy, o tym warto pamiętać. Drzwi produkuje się zwykle z dębu, sosny, buku, mahoniu;
  • Płyty drewnopochodne - tłoczone lub gładkie. Najczęściej wykorzystuje się płyty MDF i HDF. Im są twardsze, tym bardziej odporne na paczenie się;
  • Szkło - materiał w tej wersji powinien być hartowany, lub klejony. Montowany jest w aluminiowych lub drewnianych ramach, mogą być także w wersji bezramowej.

Gdy chodzi o konstrukcję, to drzwi z drewna i płyt dzielą się na:

  • Płytowe - jest to płyta z materiału drewnopodobnego o jednolitej formie lub drewniana rama oklejona cienką płytą;
  • Płycinowe - składa się z dzielonej ramki, a wypełniają ją płyciny.

Należy również pamiętać, że drzwi wewnętrzne, które prowadzą do pomieszczeń wyposażonych w kanały wentylacyjne, na przykład do łazienki, muszą mieć na dole odpowiednie otwory, lub podcięcia. Drzwi prowadzące do łazienek, toalet, czy kotłowni, nie mogą otwierać się do wewnątrz.

Źródło: budujemydom.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News