kwiat
flickr.com/Stefan Imhoff(CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 2 Marca 2021

4 duże rośliny doniczkowe do domu

Wielu z nas stawia w swoich mieszkaniach na małe rośliny doniczkowe, ponieważ wydaje się, że są bezproblemowe. Nie jest to do końca prawda! Wybraliśmy dla was 4 duże rośliny, które są łatwe w pielęgnacji i stworzą przepiękną domową dżunglę!

W ostatnim czasie nastała moda na stworzenie w swoim domu prawdziwej dżungli. Taka aranżacja wygląda pięknie i naturalnie, a na dodatek jest korzystna dla naszego zdrowia - rośliny wspaniale oczyszczają powietrze.

Dzisiaj przedstawiamy cztery najpiękniejsze duże rośliny doniczkowe, które ozdobią twoje miejsce zamieszkania.

Monstera - imponująca i niewymagająca

Monstera jest bardzo oryginalnym pnączem, które naturalnie występuje w lasach tropikalnych. Jej pokaźne liście robią ogromne wrażenie, szczególnie że są ażurowe - to wyjątkowa cecha tej rośliny.

Nie jest wymagająca w kwestiach pielęgnacji - warto postawić ją w miejscu, które nie jest bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych. Pamiętajmy oczywiście o regularnym podlewaniu i koniecznie o zraszaniu liści i usuwaniu z nich kurzu! Jeśli zdecydujesz się na monsterę, pamiętaj, że może ona osiągnąć nawet kilka metrów wysokości!

Filodendron. Piękny i fenomenalny dla zdrowia

Filodendron pochodzi z tej samej rodziny co monstera. Ta roślina rośnie w formie pnącza, jako podporę wykorzystując drzewa. W naszym mieszkaniu może ona osiągnąć imponujące rozmiary - jeśli jest odpowiednio zadbana, to będą to nawet 3 metry. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność, możemy obok doniczki postawić pojemnik z wodą.

Filodendron genialnie oczyszcza powietrze w domu. Wspaniale usunie formaldehyd, który zawarty jest m.in. w lakierach. Walczy także z benzolem, pochodzącym ze spalin i nadmiarem dwutlenku węgla.

Smukła i urokliwa palma areka

Palma areka charakteryzuje się niezwykłą, pierzastą strukturą. Jej intensywne zielone liście zachwycają egzotyką i stwarzają w mieszkaniu wyjątkowy klimat. W naturze jest wysokim drzewem, ale w domu nie przekracza zwykle 1,5 metra wysokości.

W pielęgnacji palma jest bardzo nieskomplikowana. Jest odporna na przesuszenia i wysokie temperatury. Jeśli chodzi o stanowisko, to warto zadbać o takie ze światłem rozproszonym. Jeśli nie chcemy doprowadzić do przesuszania się końcówek liści, koniecznie zraszajmy ją wodą.

Hodowlę większej rośliny warto zacząć w odpowiedniej donicy z wytrzymałego tworzywa - doskonale wpłynie to na jej rozwój. Redakcja Domek i ogródek poleca produkt w ofercie Lidla - genialna i przepiękna donica o pojemności 36 litrów świetnie sprawdzi się do każdej z wymienionych w artykule roślin. Teraz dostępna jest w wyjątkowej cenie [TUTAJ].

donica

Spektakularna dracena

Dracena to niezwykle popularna w ostatnich latach roślina. Doskonale nadaje się dla osób, które nie chcą dużo czasu poświęcać na pielęgnację lub których często nie ma w domu. Zwykle osiąga wysokość około półtora metra, jednak zdarzają się wyjątkowo wyrośnięte egzemplarze - niektórzy szczęściarze mają draceny, które sięgają sufitu!

Jeśli postawimy ją w jasnym miejscu ze światłem rozproszonym, to liście pięknie się wybarwią. Uważajmy jednak na nadmierne słońce - liście mogą ulec poparzeniu i wypadać. Latem trzeba poświęcić nieco więcej czasu na podlewanie, a w okresie od wiosny do jesieni zadbać o odpowiednie nawozy.

Źródło: interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News