działka ROD
archiwum Allegro
Marta Idzikowska - 1 Marca 2021

Jak kupić działkę ROD?

Działki ROD w ostatnim czasie przeżywają prawdziwe oblężenie. Szczególnie w okresie pandemii sporo osób decyduje się zainwestować we własny zielony zakątek niedaleko miejsca zamieszkania. Gdzie najlepiej szukać odpowiedniej dla siebie działki i jak przystąpić do jej kupna?

Rodzinne Ogrody Działkowe, nazywane w skrócie ROD, to niezwykle popularne wśród Polek i Polaków miejsca odpoczynku i rekreacji. Każdym ogrodem opiekuje się zarząd, i to właśnie on odpowiedzialny jest za procedury uzyskiwania praw do korzystania z działek.

Działka ROD. Jak ją kupić?

Aby dowiedzieć się, jakie działki dostępne są do kupienia, powinniśmy skontaktować się z danym zarządem mającym pod opieką konkretny teren ROD. Zdobędziemy tam informacje o ewentualnym wolnym terenie do dzierżawy.

Bardzo częstym sposobem jest również przejęcie działki od innego właściciela, który ogłasza się w internecie czy na tablicach informacyjnych. Dobrym pomysłem będzie również spacer po terenie ROD i wypatrzenie interesującego nas miejsca - potem można udać się z prośbą o informacje do zarządu.

Możliwe jest również wpisanie się na listę oczekujących. Bywa, że działka w trakcie sezonu staje się wolna, dlatego warto zostawić do siebie kontakt.

Jak wyczyścić fugi? Genialny trikJak wyczyścić fugi? Genialny trikCzytaj dalej

Jak nabywa się prawa do działki?

Działki ROD nie kupuje się jak każdego innego kawałka ziemi. Ogródek możemy wydzierżawić na dany okres od Polskiego Związku Działkowców, ponosząc opłaty. Właścicielem można być jedynie budynku, który stanie na działce i znajdujących się na niej roślin.

Przeznaczeniem ROD jest bycie terenem dla lokalnych mieszkańców. Dlatego, jeśli chcesz nabyć działkę, musisz mieszkać w pobliżu. Jeśli dany ogródek jest na drugim końcu Polski, to nie ma szans na jego zdobycie.

Jaka forma uzyskania praw do działki jest zazwyczaj używana? Wygląda to tak, że działkowiec poprzez podpisanie umowy z osobą, która stanie się nabywcą ogródka, przenosi na nią to prawo. Istnieje też umowa dzierżawy działkowej - podpisuje się ją z zarządem ROD.

Najpopularniejsze jest jednak przeniesienie praw do terenu, czyli, odkupienie go od poprzedniego właściciela.

Co ważne, właścicielem działki może być tylko jedna osoba. Ma to na celu umożliwienie korzystania z ogródków jak największej ilości osób. Jedyna forma współdzielenia ma rację bytu w przypadku małżonków, nie można z kolei dzielić jej z dziećmi.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News