Grzybiarze omijają go szerokim łukiem. Nie wiedzą, że rezygnują z prawdziwego rarytasu
Sezon na grzybobranie w pełni. Coraz więcej osób wybiera się do lasu na poszukiwanie cennych okazów grzybów. Jednakże co ciekawe wiele osób unika kilku naprawdę nietypowych gatunków, nie wiedząc, że są one jadalne i bardzo zdrowe.
Gatunkiem, o którym dzisiaj Wam opowiemy, będzie maślak pstry. Jego nietypowy wygląd i zapach odstrasza wielu grzybiarzy. W tym artykule rozwiejemy wątpliwości na jego temat.
Maślak pstry – charakterystyka
Maślak pstry na pierwszy rzut oka przypomina maślaka sitarza. To, co je odróżnia, to intensywny, kwaskowy zapach i inne kapelusze. Maślak pstry ma kapelusz w kolorze żółtym, a jego trzon jest filcowaty. Z kolei miąższ tego nietypowego grzyba przybiera odcień pomarańczowy.
Maślak pstry jest dosyć twardy w środku oraz lepki zewnątrz. Przez wzgląd na nietypowy wygląd oraz zapach, bardzo dużo grzybiarzy uważa go za grzyb niejadalny. Tymczasem maślak pstry to prawdziwy rarytas.
Próżno poszukiwać tego gatunku w sklepach. Można go spotkać w lasach jedynie w okresie letnio-jesiennym w lasach, ale jest on niezwykle rzadki. Pamiętajcie jednak, że jeśli nie jesteście pewni, czy grzyb, na którego patrzycie to maślak pstry, lepiej go nie zrywajcie.
Gdzie szukać maślaków pstrych?
Maślak pstry często nazywany jest również bagniakiem. Nazwa ta nie jest przypadkowa. Rośnie on głównie w okolicy drzew iglastych, a najczęściej występuje pod sosnami i świerkami. Maślak pstry porasta również tereny bagienne skąd nazwa.
– Choć pełnia owocników maślaków przypada na wrzesień, pojawiają się w czerwcu, a przy wyjątkowo dobrych warunkach pogodowych można je znaleźć nawet w maju! Jego kapelusz ma nierówną, kosmkowato-filcowatą powierzchnię, a rurki przyjmują płowooliwkową barwę. Nie z takim obrazem kojarzą się grzyby jadalne, maślak pstry jednak należy do tej grupy i jest w pełni bezpieczny do spożycia – podają Lasy Państwowe na swojej stronie internetowej.
Czy warto wybierać się do pasu po maślaki pstre?
Jeśli wybieracie się na grzyby, warto wypatrywać maślaków pstrych, chociażby po to, aby sprawdzić swoją spostrzegawczość i nacieszyć oczy tym nietypowym okazem grzyba. Pamiętajcie jednak, że maślak pstry to gatunek niezwykle rzadki i trudno liczyć tutaj na obfite zbiory tego gatunku.
Mimo to zachęcamy do zapoznania się tym grzybem bliżej. Z pewnością, jeśli tylko go dostrzeżecie, docenicie jego niepowtarzalny smak i aromat. Nie pozostaje nic innego, jak życzyć Wam powodzenia na kolejnym grzybobraniu. Kto wie, może tym razem spotkacie na swojej drodze maślaka pstrego?
Zobacz także:
- Gdzie na grzyby w październiku? Tak prezentuje się mapa grzybów online
- Podczas wyprawy na grzyby patrz w górę, a wrócisz z pełnym koszem. Ten trik pokazał mi dziadek
- Teraz są bardzo aktywne, a ich ugryzienie wywołuje silny ból. Uważajcie na nie podczas grzybobrania