Gwiazda betlejemska
pixabay.com/Mouse23 (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 7 Grudnia 2020

Jak dbać o najpiękniejszy symbol Świąt, gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska to kwiat, który na stałe zagościł w polskich domach i stał się prawdziwym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Nie jest to roślina skomplikowana w kwestiach pielęgnacji, ale musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki nim twoja gwiazda będzie prawdziwą ozdobą domu!

Gwiazda betlejemska, czyli inaczej wilczomlecz piękny, zwany także poinsecją, to roślina idealnie wpasowująca się w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Przyciąga wzrok swoją ognistą czerwienią i jest wspaniałym dopełnieniem świątecznego wystroju w naszych domach.

Szkarłatne fragmenty rośliny, które często mylnie uznajemy za kwiaty, to tak naprawdę kolorowe przylistki otaczające malutkie, żółte kwiatki (które same z siebie nie są zbyt dekoracyjne). Gwiazdy betlejemskie mogą występować w wielu wariantach kolorów, np. w białym, żółtym czy różowym.

Kupno gwiazdy betlejemskiej - jak wybrać zdrową i odpowiednią?

W listopadzie naszą ognistą roślinę możemy spotkać w większości supermarketów, jednak polecamy kupić ją w wyspecjalizowanym sklepie ogrodniczym lub w kwiaciarni, ponieważ tam ma ona lepsze warunki przechowywania.

Pamiętaj, aby wybrać gwiazdę betlejemską, która ma jędrne listki, nie posiada uszkodzeń i nie jest przebarwiona. W trakcie transportowania jej do domu postarajmy się jak najbardziej uchronić roślinę przed wiatrem, ponieważ bardzo źle reaguje ona na zmiany temperatury i może nawet zacząć zrzucać liście!

Z tego powodu, gdy przyniesiemy już gwiazdę betlejemską do domu, powinniśmy zostawić ją na kilkanaście minut bez rozpakowywania z folii, aby mogła przyzwyczaić się do temperatury w domu. Następnie osłonkę zdejmujemy i ustawiamy doniczkę w dobrzeoświetlonym miejscu.

Jak dbać o gwiazdę betlejemską?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, szkarłatna roślina bardzo kapryśnie reaguje na wszelkie zmiany temperatury - absolutnie nie stawiajmy jej więc obok grzejnika, ani przy oknie, które często otwieramy! 15 stopni Celsjusza to minimalna temperatura, w jakiej może dobrze funkcjonować. Najbardziej odpowiednim miejscem jest dla niej półcień.

Najważniejsza zasada - nie przelewać! Wilczomlecz piękny nie lubi, gdy ziemia w doniczce jest zbyt mokra - może wtedy zacząć gnić. Zadbajmy, aby podłoże było lekko wilgotne. Nie pozwólmy również, aby roślina była długotrwale przesuszona, ponieważ jej liście zmatowieją i straci ona swoją atrakcyjność i blask.

Optymalne będzie podlewanie gwiazdy betlejemskiej dwa razy w tygodniu, a jeśli w doniczce zauważymy nadmiar wody, należy ją jak najszybciej usunąć. Nie ma potrzeby nawożenia, gdyż okres dekoracyjności naszej rośliny wynosi około trzech miesięcy.


Co zrobić z poinsecją po Świętach?

Gwiazdę betlejemską ciężko przechować w domu w dobrym stanie do kolejnego roku. Musielibyśmy poświęcić na to bardzo dużo czasu - przez osiem tygodni roślina potrzebuje czternastu godzin dziennie na przebywanie w całkowitym mroku. Po pobycie w zaciemnionym miejscu należy ponownie ustawić ją w jasnym otoczeniu, gdzie może wybarwić przylistki.

Jeśli więc zależy ci na utrzymaniu gwiazdy betlejemskiej do kolejnego sezonu, możesz poświęcić się jej w ten sposób. Dla osób, które nie dysponują dużą ilością czasu, dobrym wyjściem będzie pożegnanie się rośliną po okresie jej dekoracyjności.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News