Jak i kiedy wykonać cięcie borówki amerykańskiej?
pixabay.com/MrGajowy3
Marta Idzikowska - 4 Maja 2021

Jak i kiedy wykonać cięcie borówki amerykańskiej?

Borówka amerykańska, zwana wysoką, jest rośliną często uprawianą w Polsce. Jej owoce są bardzo smaczne i mają wiele składników odżywczych. Aby prawidłowo się rozwijała i rosła potrzebne są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Dowiedz się jak poprawnie wykonać cięcie borówki amerykańskiej.

Cięcie borówki amerykańskiej – informacje ogólne

Jak większość drzewek owocowych, borówka również wymaga regularnego przycinania. Jest to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny przy jej uprawie. Pomaga utrzymać roślinę w odpowiedniej kondycji, wpływa na bardziej obfite kwitnienie i wzmaga owocowanie. Jeżeli krzaczki są zbyt gęste, to owoców jest zdecydowanie mniej. Cięcie najlepiej wykonać końcem zimy (zanim rozpocznie się okres wegetacji) lub na początku wiosny (po przymrozkach). Nie należy wykonywać cięcia w okresie późnej wiosny oraz jesieni, gdyż może to negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój krzewu.

Cięcie borówki amerykańskiej po posadzeniu

To cięcie wykonujemy wiosną, tuż po sadzeniu krzaczków. Na krzewach jednorocznych i dwuletnich przycinamy główne pędy do długości 2-3 pąka. Następnie usuwamy osłabione i cienkie gałęzie. Zabieg ten poprawi ukorzenienie roślin. Na starszych, trzyletnich krzewach, lekko podcinamy tylko końcówki głównych pędów. Wszystkie młode pędy oraz przyrosty, które zagęszczają przyziemną część, usuwamy.

Osobniki, które wykształciły tylko jeden, najsilniejszy pęd dość mocno przycinamy, aby pobudzić krzewienie rośliny. Jeżeli borówki są młode, należy zapobiec ich owocowaniu, gdyż powoduje to skarlenie rośliny. Co roku, na wiosnę skracamy pędy i pozbywamy się wszystkich pąków kwiatowych. Przy uprawie borówki należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze owoce możemy zebrać dopiero w piątym roku po jej posadzeniu.

Prześwietlające cięcie borówki amerykańskiej

Ten typ cięcia borówki amerykańskiej wykonujemy w 4-5 roku uprawy. Zaczynamy od wycięcia najstarszych pędów tuż nad ziemią, lub tuż nad młodymi i silnymi pędami. Dzięki temu przerzedzi się korona krzaczka. W miarę upływu lat usuwamy wszystkie stare i uszkodzone pędy, oraz te zwisające tuż nad ziemią. Jeden krzaczek powinien mieć mniej więcej 6-8 zdrowych gałęzi szkieletowych.

Podczas cięcia prześwietlającego zostawiamy około 2-3 starszych pędów oraz kilka dwuletnich i jednorocznych. Wszystkie młode odrosty, które wchodzą do wnętrza korony należy usunąć. Jeżeli borówka jest zbyt gęsta, jej wilgotność jest wyższa, co może prowadzić do pojawienia się chorób grzybowych. Ten rodzaj cięcia wykonujemy regularnie, ponieważ wpływa na intensywniejsze i szybsze owocowanie.

Odmładzające cięcie borówki amerykańskiej

Brak systematycznego przycinania krzaków negatywnie wpływa na rozwój rośliny. Smak owoców może się pogorszyć, a owocowanie jest dużo mniej obfite lub całkowicie zanika. Wtedy możemy wykonać zabieg cięcia odmładzającego. Zaczynamy od dość mocnego skrócenia wszystkich pędów, do około 30 cm nad ziemią. Następnie całkowicie usuwamy wszystkie osłabione, cienkie i uszkodzone pędy.

Krzaczki zaczną lepiej owocować dopiero po dwóch latach od wykonania tego zabiegu, ponieważ silnie skrócone pędy nie wydadzą od razu młodych pąków kwiatowych. Jeżeli rośliny są mocno zaniedbane, to ich odmładzanie może trwać do trzech lat. Ta metoda pomaga również odmłodzić starsze, kilkunastoletnie krzewy, które nie są zaniedbane, lecz z upływem lat straciły na efektywności. Dzięki temu ich owocowanie stanie się bardziej obfite, a jakość plonów znacznie się poprawi.

Sanitarne cięcie borówki amerykańskiej

Ten rodzaj cięcia borówki amerykańskie najlepiej wykonywać regularnie, każdego roku, w okresie wczesnej wiosny. Zaczynamy od dokładnego sprawdzenia krzewów i usuwamy wszystkie przemarznięte, suche i połamane pędy. Wycinamy je u samej nasady, a powstałe rany możemy zabezpieczyć odpowiednim preparatem (balsamem lub maścią ogrodniczą). To cięcie wykonujemy, aby poprawić ogólny wygląd krzaczków przed sezonem oraz utrzymać ich jak najlepszy rozwój i wzrost. Jeżeli zabiegi cięcia będziemy wykonywać regularnie, to każdego roku będziemy się cieszyć obfitością własnych owoców.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News