Jak sadzić tulipany w ogrodzie – praktyczne porady
pixabay.com/Hans
Marta Idzikowska - 9 Kwietnia 2021

Jak sadzić tulipany w ogrodzie – praktyczne porady

Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów, nie tylko w polskich ogrodach, ale i na całym świecie. Nie bez przyczyny – tulipanowe wielokolorowe kobierce prezentują się naprawdę pięknie. Sprawdź, jak sadzić i pielęgnować tulipany, by móc cieszyć się ich wyjątkową urodą na wiosnę.

Jak sadzić tulipany – charakterystyka i odmiany kwiatów

Tulipan to roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych, w naturalnym środowisku występująca w Europie, Afryce i Azji. Wśród tulipanów wyróżniamy aż 120 gatunków oraz kilkanaście tysięcy odmian uprawnych stworzonych w efekcie mutacji.

Tulipany można podzielić według grup, m.in.:

 • Pojedyncze wczesne, np. Christmas Dream – rozwijające się wczesną wiosną, o dużych, zaokrąglonych kwiatach;
 • Pełne wczesne, np. Monte Carlo – również rozwijające się wczesną wiosną, o kwiatach pełnych, osiągających średnicę do 10 cm;
 • Pojedyncze późne, np. Queen of Night – kwitnące dopiero w maju, o długich do 60 cm łodygach i lekko wydłużonych kwiatach;
 • Liliokształtne, np. Ballerina – również późno kwitnące i wysokie, o smukłych kwiatach przypominających nieco lilie;
 • Strzępiaste, np. Lambada – o ząbkowanych, oryginalnych płatkach kwiatów, kwitnące od kwietnia do maja;
 • Fostera, np. Orange Emperor – o smukłych kwiatach i szarozielonych liściach;
 • Papuzie, np. Apricot Parrot – o ponacinanych, skręconych płatkach kwiatów, których kształt przypomina spodki;
 • Viridiflora, np. China Town – początkowo ich płatki są zielone, a z czasem nabierają innych kolorów, kwitnąc w kwietniu i maju.

Wszystkie odmiany tulipanów nadają się na rabaty i kwietniki w przydomowych ogródkach, a najlepiej prezentują się sadzone w dużych skupiskach.

Jak sadzić tulipany – wymagania uprawowe

Pierwszym etapem gwarantującym sukcesy w uprawie tulipanów jest kupienie zdrowych cebulek – dużych, jędrnych, bez uszkodzeń i przebarwień. Te miękkie, pokryte plamami, bez łusek i ze śladami uszkodzeń sprawią, że nie wyrośnie z nich zdrowa roślina. Posadź tulipany od razu po zakupie, ponieważ szybko wysychają, dlatego kup cebulki w odpowiednim czasie.

Jak sadzić tulipany, to tylko jesienią – od połowy września do końca października. Najlepiej na 1,5 miesiąca przed pierwszymi przymrozkami. Aby przetrwały zimę, przykryj je np. gałęziami drzew iglastych lub korą.

Jak sadzić tulipany, by wyrosły z nich piękne kwiaty? Jest to proces łatwy i niewymagający:

 1. Wybierz odpowiednie stanowisko – słoneczne lub lekko zacienione, osłonięte przed wiatrem, z żyznym podłożem o odczynie kwaśnym lub obojętnym.
 2. Spulchnij glebę, usuń z niej trawę, chwasty, korzenie i kamienie. Rozkrusz również bryłki ziemi i zagrab cały teren przeznaczony do sadzenia tulipanów.
 3. Wykop dołki na cebule – powinny one równać się dwóm wysokościom cebulek. Odległość między okazami powinna wynosić około 10 cm.
 4. Włóż cebule – umieszczając je w ziemi szpiczastą końcówką ku górze. Zasyp ziemią i lekko podlej konewką z sitkiem.
 5. Nie podlewaj więcej niż raz po zasadzeniu – zbyt duża ilość wody spowoduje gnicie cebulek. Wystarczy im deszcz, który jesienią często pada.
 6. Użyj jednorazowo nawozu, by wzmocnić tulipany i dać im zapas składników odżywczych na całą jesień i zimę.
 7. Przykryj ziemię warstwą ściółki, by zabezpieczyć sadzonki przed mrozami.
 8. Wbij w ziemię patyczek z etykietką, by zapamiętać nazwę, kolor i termin kwitnienia.
 9. Obserwuj miejsce zasadzenia – by zapobiec inwazji szkodników.
 10. W tym celu w czasie sadzenia tulipanów możesz użyć plastikowych koszyczków, które będą chronić cebule przed gryzoniami i ułatwią wyjmowanie cebul z ziemi po przekwitnięciu kwiatów.

Kiedy tulipany przekwitną, usuń kwiaty, aby roślina wytworzyła cebule przybyszowe. Nie usuwaj przy tym liści, które powinny samoistnie zaschnąć.

Kiedy już liście zaschną, wykop cebule, wysusz je i oczyść z ziemi. Przechowuj w ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu aż do jesieni. Coroczne wykopywanie cebul sprawi, że tulipany będą lepiej kwitły, jeśli natomiast pozostawisz je w ziemi, na drugi rok zakwitną drobniej i słabiej.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News