Jak uprawiać czosnek we własnym ogrodzie?
pixabay.com/Couleur(CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 9 Kwietnia 2021

Jak uprawiać czosnek we własnym ogrodzie?

Jego lecznicze właściwości znane są od zarania dziejów. Nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Czosnek – kupujemy go w sklepach. A jak uprawiać go samodzielnie w swoim ogrodzie?

Nikomu nie trzeba przedstawiać tego cennego warzywa. Uznaje się, że znany jest od pięciu tysięcy lat i pochodzi z Azji. Czosnek jest bogaty w substancje antybakteryjne i antynowotworowe. Jego spożywanie minimalizuje ryzyko miażdżycy i obniża ciśnienie krwi.

Jest też nieoceniony przy podnoszeniu odporności w okresie jesienno-zimowym. Działa wzmacniająco na organizm. Kiedyś był głównym lekiem na przeziębienie. Jest też świetną przyprawą w postaci suszonej, zaś sos czosnkowy ma swoich wielbicieli na całym świecie.

Jak uprawiać czosnek?

Czosnek wbrew pozorom jest dość wymagający. Kluczowe jest stworzenie odpowiednich warunków glebowych. Najlepiej rośnie na żyznych ziemiach bogatych w próchnicę. Jeśli w swoim ogrodzie mamy glebę kiepskiej jakości, należy ją przygotować. Najlepiej w miejscu, gdzie chcemy posadzić warzywo, wymieszać ją z obornikiem.

Jednak, co ważne, należy to zrobić rok wcześniej. Osoby zastanawiające się jak uprawiać czosnek powinny wiedzieć, że trzeba nastawić się na długoterminowe planowanie. Czosnek zasadzamy dopiero w następnym roku od nawiezienia ziemi. Ważne też, aby nie uprawiać go w miejscu, gdzie wcześniej rosły rośliny cebulowe.

Karaluchy i prusaki w domu – czym się różnią i jak je wytępić?Karaluchy i prusaki w domu – czym się różnią i jak je wytępić?Czytaj dalej

Najlepiej wybrać duże ząbki czosnku i wsadzać je do gleby jesienią (na przełomie października i listopada). Wówczas otrzymamy duże główki. Każdy ząbek powinien mieć fragment tzw. piętki. Sadzimy je w rzędach co 6-7 centymetrów, na głębokość 5 centymetrów.

Jak uprawiać czosnek – wskazówki

Czosnek zawiązuje główki w maju i czerwcu. Jest gotowy do zbioru w momencie, kiedy szczypior się załamuje lub zaczyna wytwarzać kwiatostany. Po wykopaniu główek usuwamy szczypior i korzenie. Należy pozostawić główki do obeschnięcia.

Jeśli planujemy zasadzić z nich kolejne ząbki na następny sezon, musimy zadbać o odpowiednie przechowywanie czosnku. Aby nadawał się do ponownego sadzenia, trzeba trzymać go w zimnie (3-8°C) przez okres dwóch miesięcy. Jeśli tego nie zrobimy, z ząbków wyrośnie szczypior, jednak nie zawiążą się główki.

Przy planowaniu własnej uprawy czosnku warto wziąć pod uwagę, że nie każdy się do tego nadaje. Warzywo kupione w sklepie prawdopodobnie nie da nam plonów. Dlaczego? Prawdopodobnie nie było odpowiednio przechowywane i nie nadaje się do rozmnożenia. Materiał na uprawę najlepiej kupić w sklepach ogrodniczych, gdzie główki są odpowiednio zabezpieczone i kwalifikowane do uprawy.

Spożywanie czosnku niesie za sobą same korzyści. Choć jest alergenny, jeśli nie mamy alergii pokarmowych, warto sięgać po niego jak najczęściej. Z pewnością warzywo z własnej, naturalnej uprawy przyniesie więcej korzyści.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News