Kamelia – jak uprawiać te piękne kwiaty?
pixabay.com
Marta Idzikowska - 8 Kwietnia 2021

Kamelia – jak uprawiać te piękne kwiaty?

Kiedy cały ogród jest jeszcze pogrążony w zimowym śnie, ona już zachwyca swoją urodą – kamelia japońska, bo o tej roślinie mowa, kwitnie wczesną wiosną. Kamelia ma swoje wymagania, bez których trudno uprawiać ją z dobrym efektem. Poznaj je!

Skąd pochodzi i jak wygląda kamelia?

Kamelia należy do rodziny herbatowatych i pochodzi z dalekiej Azji, gdzie można spotkać ją jako wysokie nawet na 15 m drzewo będące ozdobą japońskich, chińskich i koreańskich lasów. W uprawie kamelia osiąga zaledwie 2-3 m wysokości.

To właśnie Azjaci zaczęli hodować kamelię trzy wieki temu i od tamtej pory nie traci ona na popularności. Do Europy sprowadzono ją w pierwszej połowie XVIII wieku, gdzie stała się ulubieńcem w eleganckich ogrodach.

Kamelia to krzew wiecznozielony, o skórzastych, błyszczących liściach i pięknych, pozbawionych zapachu kwiatach, których barwy trudno byłoby zliczyć. Kwiaty kamelii mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne. Kamelia kwitnie wczesną wiosną, a niektórzy mylą bądź porównują ją do róży. Przypomina również nieco kwiaty begonii.

Kamelia jest rośliną wrażliwą na zmiany, a przez to dość trudną w uprawie. W Polsce tych zmian jest wiele: temperatury wciąż się zmieniają, zgodnie z porami roku, a wraz z nimi wilgotność powietrza.

Cięcie malin – jak prawidłowo to zrobić?Cięcie malin – jak prawidłowo to zrobić?Czytaj dalej

Warto jednak włożyć nieco wysiłku w uprawę kamelii, a odwdzięczy się pięknymi kwiatami, które pojawiają się zimą lub przedwiośniem. Kiedy kamelia przekwita, dalej cieszy oko zielonymi przez cały rok liśćmi.

Kamelia i jej popularne odmiany

Ta wyjątkowo dekoracyjna roślina występuje w wielu odmianach, które różnią się od siebie przede wszystkim ubarwieniem kwiatów. Wśród nich znajdziemy m.in.:

 • Kamelia Alba Plena, o białych kwiatach z żółtymi pręcikami;
 • Kamelia Cinderella, o różowych, przypominających hibiskus kwiatach;
 • Kamelia Lady Cambell przypominająca begonie, o kwiatach pełnych i różowych;
 • Kamelia Nobilissima, przypominająca piwonie, o białych, pełnych kwiatach;
 • Kamelia Profesor Charles S. Sargent, o czerwonych, lekko falowanych płatkach kwiatów;
 • Kamelia Ted Kohl, o wyjątkowych zielono-żółtych liściach i czerwono-białych kwiatach;
 • Kamelia Tomorro, o kwiatach łososiowych.

Kamelia – wymagania kapryśnej rośliny

W sklepach ogrodniczych kupimy doniczkowe kamelie głównie zimą. Wybierz rośliny bogate w pąki kwiatowe, bez oznak chorób. Aby przetrwały transport w niskich temperaturach, muszą być starannie zapakowane i zabezpieczone. W domu odczekaj około godziny z odpakowaniem rośliny, stawiając ją np. na klatce schodowej, by nie doznała szoku termicznego.

Przez cały okres kwitnienia kamelia musi mieć dość niską temperaturę, maksymalnie 15°C, dlatego nie sprawdzi się jako ozdoba ciepłego salonu. Nie może być wtedy również w ogrodzie, ponieważ mróz mógłby ją zabić. Najlepszym miejscem dla kamelii będzie np. chłodna oranżeria.

Kamelie powinny rosnąć w podłożu:

 • umiarkowanie wilgotnym,
 • żyznym,
 • próchniczym,
 • lekko kwaśnym.

Podlewaj je umiarkowanie, gdyż zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie korzeni. Kamelia musi być regularnie podlewana i zraszana miękką wodą w porze kwitnienia (jesień-zima), a latem nieco mniej, z utrzymaniem stale wilgotnego podłoża.

Pora kwitnienia to również czas na nawożenie – idealny nawóz dla kamelii to np. ten przeznaczony do różaneczników, ale bardziej rozcieńczony. Co 3 lata, po wiosennym przekwitnięciu, możesz przesadzić kamelię, ale musisz to robić bardzo ostrożnie. Nowa doniczka powinna być większa, ze świeżym podłożem i warstwą drenażu na dnie. Kamelie nie wymagają natomiast częstego przycinania. Warto wykonać cięcie odmładzające raz na kilka lat – po kwitnieniu, wycinając niepotrzebne pędy.

Wrażliwa kamelia może stać się łupem mszyc, z którymi trzeba walczyć niezwykle ostrożnie – chemiczne opryski najprawdopodobniej zniszczyłyby roślinę. Najlepiej zdejmować te szkodniki mechanicznie, w rękawicach. W pobliżu kamelii warto posadzić również rośliny odstraszające mszyce, np. lawendę, nasturcję albo cząber, których zapach nie zachęca szkodników do powrotu.

Źródło: mojpieknyogrod.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News