Mączniak prawdziwy
Wikimedia Commons/Jerzy Opioła (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 2 Lutego 2021

Mączniak prawdziwy atakuje rośliny

Mączniak prawdziwy to popularna choroba roślin. Pozostawia na ich liściach biały, nieco „mączysty nalot”. Jest to bardzo groźne schorzenie, dlatego powinniśmy działać szybko. Inaczej nasze rośliny mogą spotkać bardzo przykre konsekwencje.

Uprawa ogrodu jest wymagającym zajęciem - na nasze rośliny czyha wiele niebezpieczeństw. Jest wiele chorób i szkodników, które negatywnie wpływają na rozwój naszej zieleni. Jednym z zabójców roślin jest mączniak prawdziwy - na szczęście mamy na niego sposoby.

Mączniak prawdziwy - co to za choroba?

To schorzenie wywoływane jest przez grzyby z rzędu Erysiphales, które są znane jako mączniaki prawdziwe. Wilgotne i ciepłe powietrze, a także wahania temperatury sprzyjają ich rozwojowi. Trzeba także uważać na duże zagęszczenie naszych roślin i brak swobodnego przepływu wiatru. Nie pomaga również przenawożenie azotem.

Mączniak prawdziwy atakuje rośliny sadownicze, takie jak jabłoń czy grusza. Nie oszczędza także grządek z warzywami, kwiatów (dalia, aster, piwonia) czy pnączy. Jeśli w naszym ogrodzie rosną drzewa, takie jak dąb, topola i brzoza, to również powinniśmy czuć zagrożenie.

Mączniak prawdziwy - jak działa na rośliny?

Mączniak prawdziwy atakuje części roślin, wyrastających ponad ziemię. Łodygi, pąki, owoce i liście mogą paść jego ofiarą. Rośliny zostają porażone, a to skutkuje znacznie gorszym kwitnieniem i owocowaniem. Może nawet dojść do tego, że ich wzrost zostanie całkowicie zahamowany.

Dom kontrowersyjnego politykaDom kontrowersyjnego politykaCzytaj dalej

Rośliny osłabiają się i przez to przestają być odporne na przymrozki. Ten charakterystyczny nalot jest skupiskiem zarodników i strzępek grzybni. Wiatr i deszcz mają wpływ na ich sukcesywne przemieszczanie i rozprzestrzenianie się dalej.

Zarodniki nie potrzebują wody ani składników odżywczych do kiełkowania. Epidemia rozprzestrzenia się najbardziej w temperaturze 18-25 stopni Celsjusza.

Jak walczyć z mączniakiem zwyczajnym?

Przede wszystkim warto zapobiegać. Jeśli to możliwe, starajmy się sadzić odporne na tę chorobę odmiany. Warto też nawozić rośliny krzemem albo wapniem - jest to dla nich wzmacniające i utrudnia przedostawanie się grzybów do liści.

Trzeba też zadbać o prawidłową wentylację w szklarniach. Otwierajmy okna tylko od strony zawietrznej. Staraj się przycinać drzewka owocowe na początku sezonu.

Gdy jednak choroba się już pojawi, musimy działać z pomocą specjalnych środków - jest to trudne do wyplenienia schorzenie. Istnieją naturalne preparaty, które dobrze sprawdzą się przy słabszym porażeniu. Są to Biosept, Biochikol czy Bioczos. Należy jednak wziąć pod uwagę także chemiczne środki - Amistar 250 SC, Discus 500 WG czy Dithane NeoTec 75 WG.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News