Mieszkanie w kościele
Wikimedia Commons/Google Street View
Weronika Dadok - 23 Lutego 2021

Mieszkanie w kościele wystawione na sprzedaż

Jeden z polskich kościołów został wystawiony na sprzedaż. To dość nietypowe, ale można urządzić w nim nawet mieszkanie! Okazuje się, że jest to nie tylko możliwe, ale i legalne.

Podobne praktyki są stosowane w wielu krajach Europy, gdzie nieużywane kościoły zostają coraz częściej desakralizowane i dzięki temu mogą zmienić swoje przeznaczenie.

Podobna oferta pojawiła się również ostatnimi czasy w Polsce. Budynek został wystawiony za kwotę 350 tysięcy złotych.

Mieszkanie w zabytkowym kościele, czy to legalne?

Okazuje się, że w zabytkowym kościele można swobodnie urządzić swoje cztery kąty, lub nawet zmienić jego przestrzeń w salę weselną.

W wielu krajach Europy budynki tego rodzaju służą za kawiarnie, restauracje, a czasem nawet kluby. By trafić na rynek nieruchomości, muszą być wcześniej desakralizowane.

Maryla Rodowicz morsuje w ogrodzieMaryla Rodowicz morsuje w ogrodzieCzytaj dalej

Dotyczy to kościołów ewangelickich, jak i katolickich. Zobaczmy, co na ten temat mówi Kodeks Prawa Kanonicznego.

"Kan. 1222.

§ 1. Jeśli jakiś kościół nie nadaje się już w żaden sposób do sprawowania w nim kultu Bożego i nie ma możliwości odrestaurowania go, może być przeznaczony przez biskupa diecezjalnego do użytku świeckiego, ale nie niewłaściwego

§ 2. Gdy inne poważne racje doradzają wyłączenie jakiegoś kościoła ze sprawowania w nim kultu Bożego, biskup diecezjalny, wysłuchawszy zdania Rady kapłańskiej, może go przeznaczyć na cele świeckie, ale nie niewłaściwe, za zgodą tych, którzy w stosunku do tego kościoła nabyli słuszne uprawnienia, jeśli dobro dusz nie doznaje z tego żadnej szkody".

Jak widzimy powyżej, jest to całkowicie dozwolone. Należy jednak wziąć pod uwagę, aby wykorzystanie murów nie było niewłaściwe...

Kościół na sprzedaż wystawiony w Polsce - świetne miejsce do mieszkania

Zatem i w Polsce jest już możliwe kupno kościoła na użytek świecki. Oferta pojawiła się na stronie wrocławskiego biura nieruchomości. Kościół znajduje się na pograniczu Kątów Wrocławskich i Piotrowic.

Powierzchnia wynosi 468 metrów kwadratowych i znajduje się na działce, która ma 1300 metrów kwadratowych. Cena podlega negocjacji.

Na stronie biura możemy przeczytać, że budynek nadaje się do świetnej aranżacji. Może być zarówno salą konferencyjną, miejscem spotkań, siedzibą firmy jak i pięknym wielopoziomowym mieszkaniem.

Doprowadzone są media takie, jak prąd, woda, kanalizacja. Nic, tylko się wprowadzać!

Źródło: eska.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News