Kraków
Matthew Taylor / Rex Features/EAST NEWS
Marta Idzikowska - 15 Lutego 2021

Małopolska kurator oświaty dostała mieszkanie komunalne

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak otrzymała mieszkanie komunalne od władz Krakowa. Sprawa jest bulwersująca, ponieważ dochody jej oraz małżonka są bardzo wysokie, a na dodatek para odrzuciła aż 3 lokale zaproponowane przez miasto. Jak doszło do tej oburzającej sytuacji?

Oburzająca sytuacja miała miejsce w Krakowie, gdzie małopolska kurator oświaty Barbara Nowak oraz jej mąż otrzymali mieszkanie od władz miasta - całkiem za darmo. Jak to w ogóle możliwe, żeby osoby o tak wysokich dochodach dostały lokal komunalny?

Mieszkanie komunalne dla kurator oświaty zgodne z prawem?

Co było podstawą do otrzymania lokalu za darmo? Otóż mąż Barbary Nowak, Ryszard Nowak, jest dyrektorem jednej z krakowskich szkół. Małżeństwo zamieszkuje w budynku przyległym do placówki.

Zgodnie z prawem, w sytuacji gdy mieszkańcy terenu należącego do szkoły chcą zmienić mieszkanie, władze powinny znaleźć dla najemcy lokum zastępcze.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, dyrektor już w 2017 roku wyraził potrzebę opuszczenia lokalu. Od tamtego czasu miasto zaproponowało parze aż 3 mieszkania, które mogliby zająć. Wszystkie zostały przez Nowaków odrzucone z racji na... zbyt niski standard.

Sprawa bulwersuje o tyle, że zarobki pary są bardzo wysokie. Kurator oświaty zarabia około 11 tysięcy złotych, a dyrektor szkoły ok. 7700 zł.

Mieszkanie komunalne nie spełniało oczekiwań pary

- Pokazane nam mieszkania były w nieakceptowalnym stanie. Nie mówię o tym, że trzeba było zrobić w nich remont, ale o standardzie, jakie one prezentowały. Gdyby zostało nam zaproponowane mieszkanie w stanie zbliżonym do tego, który aktualnie zajmujemy, z pewnością rozważylibyśmy możliwość przeprowadzki - przyznała kurator oświaty w wywiadzie dla Dziennika Polskiego.

Dopiero czwarty lokal dostał aprobatę małżeństwa, co potwierdza rzecznik prasowy Krakowa. Mieszkanie ma znajdować się w Nowej Hucie.

Kurator oświaty dostała nowe lokum za darmo. W sprawie pojawiły się kontrowersje

Co ciekawe, Ryszard Nowak w oświadczeniu majątkowym z roku 2017 wykazał, że jest właścicielem mieszkania o wartości około 291 tysięcy złotych. Lokal ma powierzchnię 56 metrów kwadratowych. Miał być to spadek po matce, nie przeprowadzono jednak postępowania spadkowego.

Dwa lata później, w kolejnym oświadczeniu nie pojawiła się już informacja o tym mieszkaniu. Ta informacja ma znaczenie, ponieważ zgodnie z prawem osoba posiadająca lokal na terenie gminy, nie może starać się o mieszkanie komunalne.

Źródło: gazeta.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News