podpisywanie u notariusza
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Free-Photos
Weronika Dadok - 21 Stycznia 2021

Uważaj na notariusza, gdy kupujesz mieszkanie

Zakup mieszkania wiąże się z podpisaniem aktu notarialnego. Tam jednak nie zawsze są zapisy, które będą dla nas atrakcyjne. Warto zatem dokładnie się im przyjrzeć, aby później nie żałować zbyt pochopnie złożonych podpisów.

Niedozwolone zapisy mogą zdarzyć się zawsze. Zwykle jednak są one korzystne dla dewelopera, jeśli zaś chodzi o kupujących. Mogą się bardzo zdziwić, gdy te im dosadnie zaszkodzą.

Jak dowiadujemy się na łamach money.pl, „Rzeczpospolita” podaje świetny przykład, który obrazuje tę sytuację. Może być przestrogą dla innych, którzy zdecydowali się na zakup nieruchomości.

Niepokojące zapisy u notariusza

Sytuacja odnosi się do jednej z warszawskich inwestycji. W aktach notarialnych pojawił się zapis, mówiący o tym, iż kupujący mają zrzec się wszelkich praw do kar umownych, które mogą zostać nałożone na dewelopera.

Dodatkowo mieli oświadczyć, że nie będą sprzeciwiać się inwestycjom, które być może w przyszłości powstaną w sąsiedztwie.

Gdy włożysz jedną rzecz do pralki, pozbędziesz się najtrudniejszych zabrudzeń i sierści. Efekty są zaskakująceGdy włożysz jedną rzecz do pralki, pozbędziesz się najtrudniejszych zabrudzeń i sierści. Efekty są zaskakująceCzytaj dalej

W takiej sytuacji powinien zareagować notariusz. Ma on za zadanie zadbać o równowagę obu stron, które podpisują określoną umowę. W przypadku przykładowej inwestycji niestety tak się nie stało.

Notariusz, która była odpowiedzialna za przygotowanie tego aktu, uważa, że takie były indywidualne ustalenia stron.

Przyszły właściciel mieszkania jednak ma nieco inne zdanie na ten temat. Uważa, że takie ustalenia wyszły dopiero podczas podpisywania aktu w kancelarii.

Podobno nie zgodził się na takie warunki, a umowa nie została przez niego podpisana.

Co na to wszystko eksperci?

Na łamach money.pl dowiadujemy się, że Rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej w „Rzeczpospolitej” wskazuje na artykuł 80 prawa o notariacie. Jest w nim zapis mówiący o tym, że notariusz zobowiązuje się do zachowania bezstronności wobec stron umowy i dbania o bezpieczeństwo prawne obu stron. W szczególności, gdy jedną ze stron jest konsument.

Niedopełnienie obowiązków wynikających z prawa o notariacie może skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną - podkreślił na łamach dziennika.

Należy zatem zawsze znać swoje prawa, ale także uważać na ich zapisy w umowach, które podpisujemy.

Źródło: money.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News