Ogród w słoiku
pixabay.com/Pexels(CC0 Domena publiczna)
Weronika Dadok - 8 Stycznia 2021

Ogród zamknięty w słoiku - jak zrobić?

Takie małe kompozycje roślinne zamknięte w szkle, tętnią życiem w każdą porę roku. To niesamowicie wyglądające ekosystemy, w których posiadanie możemy wejść, uprzednio wiedząc, jak o nie prawidłowo zadbać.

Ogrody w słoiku to autonomiczne ekosystemy, które nie potrzebują prawie w ogóle naszej ingerencji. Możemy cieszyć się ich urokiem cały rok i obserwować, jak pięknie się rozwijają.

Trzeba dokładnie zwrócić uwagę na dobór roślin, które mają zamieszkać w swoim szklanym świecie.

Odpowiedni dobór roślin do ogrodu w słoiku

Szklany ogród powinien być wyposażony w gatunki wolnorosnące i karłowate, jeśli roślinki będą zbyt skore do wzrostu, mogą szybko wyjść z naszego szklanego ogródka.

Najlepiej sprawdzą się sucholubne i kochające słońce kaktusy oraz sukulenty znoszące półcień. Często pochodzące z tropików: fitonie, miniaturowe skrzydłokwiaty, asparagus pierzasty, czy bluszcz.

„Nasz nowy dom” i zawiść innych ludzi, przykra rzeczywistość dotyka uczestników„Nasz nowy dom” i zawiść innych ludzi, przykra rzeczywistość dotyka uczestnikówCzytaj dalej

Do organizacji tego cudownego zakątka potrzebny będzie nam słój, misa, kula lub nieużywane akwarium. Aby rośliny poczuły się, jak u siebie w domu należy im zapewnić odpowiednie podłoże, które będzie dobrze przepuszczalne, opcjonalnie możemy je także udekorować kilkoma warstwami pisaku lub żwirku.

Aby nadać jeszcze bardziej osobliwego wyglądu, polecamy dodać do wystroju ogródka w słoiku na przykład kilka muszelek, czy patyczków - uważaj, aby nie przesadzić.

Pielęgnacja ogrodu w słoiku

Pielęgnacja ogrodu w słoiku z roślinami tropikalnymi wymaga uwagi - trzeba sprawdzać, ile wody skrapla się na ściankach naczynia, oraz, czy rośliny nie zaczęły się za bardzo rozrastać, nie powinny dotykać do ścianek - jeśli tak się stanie, trzeba je przyciąć.

Warto także obserwować, czy na liściach nie pojawia się szkodliwy nalot, świadczący o chorobie, czy pleśń.

Ogród w słoiku jest bardzo piękną ozdobą, która potrafi robić wrażenie. Możemy poprowadzić go zarówno w kierunku pustynnego pejzażu, jak i lasu tropikalnego przepełnionego zielenią. Następnie zostaje nam obserwacja i dbanie o jego rozwój. Satysfakcja jest gwarantowana.

Źródło: czasnawnetrze.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News