Palikowanie młodych drzew
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/pixelRaw
Weronika Dadok - 1 Lutego 2021

Co powinieneś wiedzieć o palikowaniu młodych drzew?

Wiele osób podczas sadzenia młodych drzewek zadaje sobie pytanie, czym można im pomóc? Młode pędy są bardzo chwiejne, wystarczy delikatnie mocniejszy podmuch, aby je złamać. Nie możemy o tym zapominać, dlatego warto zabezpieczyć je w odpowiedni sposób.

Młode i małe drzewka owocowe potrzebują początkowo pomocy, aby dobrze się ukorzenić.

Z odsieczą przybywają paliki, które umożliwią im podporę. Stabilizowanie drzew w ten sposób jest powszechnie stosowane w okresie ukorzeniania się roślin.

Palikowanie drzew pomaga w ukorzenieniu

Gdy podpory będę stosownie wykonane, pomogą roślinie doskonale ukorzenić się i w przyszłości wyrosnąć na pokaźne drzewa.

Metoda palikowania jest najprostsza jeśli chodzi o stabilizacje młodych drzew. Jest również najbardziej wydajna, podtrzymuje nie tylko pień, ale także bryłę korzeniową.

Książeczka mieszkaniowa - rząd wypłaca premieKsiążeczka mieszkaniowa - rząd wypłaca premieCzytaj dalej

Warto zaznaczyć, że stabilizuje się w większości drzewa liściaste. Iglaste wymagają stabilizacji głównie bryły korzeniowej.

Jak wykonać palikowanie drzew

Jeszcze przed posadzeniem rośliny należy wbić w ziemię pal zaimpregnowany środkiem grzybobójczym. Ta kolejność zapobiegnie uszkodzeniom korzeni.

Wysokość palika musi być dobrana do długości pnia i umożliwiać swobodny ruch korony drzewa na wietrze.

Odpowiednio elastyczne wiązanie ze sznura lub taśmy ma zadanie oddzielać pal od pieńka drzewa. To zapobiega ocieraniu się i kaleczeniu rośliny.

Palik powinien być umieszczony przy młodym drzewku około dwóch lat.

Pamiętajmy, że nawet najmniejsze wahania bryły korzeniowej mogą przyczynić się do zerwania młodych korzonków. Zakłóca to przekazywanie wody i składników pokarmowych.

Dzięki palikowaniu możemy zapewnić prawidłowy rozrost rośliny i spokojne jej ukorzenianie się.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News