Pomidory w ogrodzie – jak je uprawiać
pixabay.com
Marta Idzikowska - 8 Kwietnia 2021

Pomidory w ogrodzie – jak je uprawiać

Smak dojrzałych w słońcu, świeżo zerwanych pomidorów nie może równać się z niczym innym. Te zerwane z samodzielnie wyhodowanego krzaczka są dodatkowo bardzo zdrowe, warto więc posadzić własne pomidory w ogrodzie.

Pomidory w ogrodzie – pochodzenie i charakterystyka

Kilka wieków temu pomidory były uznawane za pokarm biedoty. Hiszpanie, którzy przypłynęli do Ameryki Południowej, nie chcieli żywić się tym samym, co rdzenni mieszkańcy kontynentu.

Kiedy jednak przekonali się, że pomidory są warte uwagi, zaczęli sprowadzać je do Europy pod nazwą „peruwiańskich jabłek” – bowiem pomidory były wtedy wyłącznie żółte. Stąd też wzięła się francuska nazwa pomme d`or czyli „złote jabłko", co w języku polskim zamieniło się z czasem w znanego nam „pomidora”. Początkowo jednak pomidory były w Europie uznawane za roślinę trującą i uprawiano je wyłącznie w celach ozdobnych.

Pomidor to roślina z rodziny psiankowatych tak jak np. papryka czy bakłażan. Występuje w następujących odmianach:

 • Pomidory drobnoowocowe, np. Evita, Mirabell;
 • Pomidory średnioowocowe, np. Brylant, Martina;
 • Pomidory wielkoowocowe, np. Beefmaster, Jawor;
 • Pomidory typu Lima, np. New Yorker, Roma.

Kiedy i jak sadzić pomidory w ogrodzie

Uprawa pomidorów w Polsce przebiega nieco inaczej niż w ciepłych strefach klimatycznych. Już w lutym przygotowuje się w tym celu rozsadę: w szklarni lub na parapecie. Możesz również kupić gotową rozsadę w sklepie, ale zwróć uwagę, by liście były odpowiednio wybarwione, bez plam i uszkodzeń oraz aby cała roślina była jędrna, bez zgrubiałych pędów. Bardzo ważna jest również bryła korzeniowa pomidora, która nie może być zwiędła.

Cięcie malin – jak prawidłowo to zrobić?Cięcie malin – jak prawidłowo to zrobić?Czytaj dalej

Jeśli uprawiasz pomidory w ogrodzie na własny użytek, zdecyduj się na odmiany wysokie, dzięki czemu pozyskasz większe plony bez konieczności powiększania stanowiska pod uprawę.

Idealne stanowisko dla pomidorów w ogrodzie to miejsca słoneczne i przewiewne, z podłożem bogatym w składniki pokarmowe, o pH 6,2-6,8.

Warto również zastosować ściółkowanie, by podnieść temperaturę podłoża, co wspomoże rozwój pomidorów i ograniczy rozwój chwastów.

Zastosuj również nawóz organiczny oraz zmieszaj z glebą kompost.

Pomidory z rozsady sadzi się do gruntu po majowych przymrozkach. Zanim posadzisz pomidory, odpowiednio przygotuj dla nich stanowisko, a następnie wysadź.

 1. Spulchnij glebę i zasil ją nawozem.
 2. Pomidory z rozsady najpierw zahartuj, wystawiając je na zewnątrz na kilka dni.
 3. Wykop dołki oddalone od siebie ok. 40 cm, a przy każdym dołku wbij palik.
 4. Posadź pomidory trochę głębiej niż rosły w doniczce.
 5. Zasyp bryłę korzeniową ziemią, ale nie obsypuj dolnych liści.
 6. Obficie podlej glebę pod sadzonkami, nie polewaj roślin bezpośrednio.

Latem, aby pomidory nie pękały, stosuj automatyczne nawadnianie utrzymujące prawidłową wilgotność gleby. Dojrzałe owoce zbieraj od razu po ich zauważeniu, by zapobiec nadmiernemu obciążeniu łodyg. Usuwaj również boczne pędy, aby roślina „inwestowała” jedynie w pęd główny i owoce.

Na co chorują pomidory w ogrodzie?

 1. Zaraza ziemniaczana objawiająca się dużymi, wodnistymi plamami na liściach i szarawym nalotem, a w efekcie ich obumarciem. Rozpowszechnianiu się choroby sprzyja chłód i wilgoć. Choroba atakuje również inne części rośliny, najczęściej niedojrzałe jeszcze owoce, które opadają. Domowe sposoby na walkę z tą chorobą to opryski wywarem z pokrzyw lub skrzypu polnego. Pomocne jest też zasadzenie szałwii lekarskiej i lawendy, których zapach ogranicza atak choroby.
 2. Sucha plamistość liści to choroba również powodująca plamy na liściach, które zasychają i wykruszają się, powodując dziury. Kiedy plam pojawia się więcej, całe liście zamierają.

W wyniku suchej plamistości liści gniją również owoce. Ratunkiem dla porażonych pomidorów są opryski.

 1. Zgorzel, w wyniku której cała roślina ulega zniszczeniu. Grzyb atakuje podstawę łodygi i pokrywa się ona zgnilizną tak jak owoce. Zaatakowane rośliny należy usunąć wraz z korzeniami, a pozostałe okazy spryskać specjalistycznymi preparatami.

Wybranie odpowiednio nasłonecznionego miejsca pod uprawę pomidorów w dużej mierze ogranicza występowanie powyższych chorób.

Źródło: mojpieknyogrod.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News