Przebiśnieg znaczenie
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Capri23auto
Weronika Dadok - 17 Lutego 2021

Symbolika przebiśniegów może zaskoczyć

Przebiśnieg jest delikatnym, ale zarazem silnym kwiatem zwiastującym nadejście wiosny. Jeśli planujesz posadzić go w ogrodzie, raczej nie będzie absorbować twojego czasu. Warto znać także jego niesamowite znaczenie, bo już niedługo będziemy mogli spojrzeć na ten piękny kwiat w całej okazałości.

Przebiśnieg to urokliwy, delikatny, ale bardzo wytrzymały kwiat. Jego znaczenie powinno dodawać nam nadziei i optymizmu. Najpopularniejszym symbolem jest odrodzenie, to właśnie ono kojarzy się z tą drobną rośliną.

Przebiśnieg i jego znaczenie

Jako że jest zwiastunem wiosny, symbolizuje moment, w którym przyroda po okresie zimowego uśpienia budzi się do życia. Biały kolor kojarzony jest z niewinnością, która oznacza życie w zgodzie z naturą.

Przebiśniegi mogą także symbolizować współczucie i nadzieję. Bukiet z nich stworzony jest sposobem, aby powiedzieć komuś o swojej trosce. To doskonały prezent dla osób, które nie mogą pochwalić się zdrowiem lub w momencie, gdy ich bliscy przebywają w szpitalu.

Bardzo ciekawym jest również fakt, że przebiśnieg w starożytnych wierzeniach Germanów był kwiatem poświęconym Bogini Matce oraz posiadał magiczne znaczenie.

Mężczyzna został uwięziony w domu pod śniegiemMężczyzna został uwięziony w domu pod śniegiemCzytaj dalej

Wychodzono z założenia, że przy pomocy tej cudownej rośliny można odkrywać tajemnice lub odnajdywać drogocenne skarby. W związku z przyjęciem przez ludy pogańskie chrześcijaństwem stał się on kwiatem maryjnym.

W czasie święta Ofiarowania Pańskiego młode dziewczęta nosiły wieńce przygotowane z przebiśniegów. Stanowiły w tym wypadku symbol czystości i ofiarowania się w opiekę Matce Boskiej.

Pielęgnacja przebiśniegów

Przebiśniegi preferują wilgotne podłoże. Jeśli wiosna okaże się być sucha, nie możemy zapomnieć o regularnym podlewaniu. Zwykle jednak śnieg, który topnieje oraz opaty wiosennego deszczu są zupełnie wystarczające.

Ważne jest również, aby w trakcie lata miejsce, które porastają, również nie było przesuszone. Nawożenie przebiśniegów nie jest konieczne, aczkolwiek może poprawić ich kondycję.

Te niesamowite rośliny są odporne na ataki szkodników i choroby, jednak jeśli nie zostaną im zapewnione odpowiednie warunki, mogą ucierpieć. Najczęściej są ofiarami poskrzypków cebulowych lub szarej pleśni, która pojawia się od nadmiaru wilgoci.

Źródło: elle.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News