Przezroczyste drewno
pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/autor nieznany
Weronika Dadok - 4 Lutego 2021

Przezroczyste drewno już istnieje. Naukowcy zaskakują

Przezroczyste drewno może zrewolucjonizować architekturę. Dzięki niemu być może zostaną wprowadzone energooszczędne okna. Pozwolą one na izolację na wyższym poziomie niż przy wykorzystaniu tradycyjnego szkła. Naukowcy wspominają także o budowie przezroczystych domów... to dopiero wyzwanie!

Przezroczyste drewno brzmi jak coś zupełnie niesamowitego oraz niemożliwego do osiągnięcia. Nic bardziej mylnego - obecnie możemy to osiągnąć. Istnieją procesy, które umożliwiają nadanie przezroczystości drewnu.

Proces tworzenia przezroczystego drewna

Wykonanie takiego drewna polega na namaczaniu go w kadzi zawierającej chloryn sodu. To związek chemiczny, który używany jest w niektórych pastach do zębów i wybielaczach.

Zastosowanie tego składnika, pozwala na usunięcie ligniny. Wymaga to użycia dużej ilości chemikaliów. Podczas procesu powstaje także wiele płynnych opadów, które są niestety trudne do recyklingu i osłabiają drewno.

Liangbing Hu z University of Maryland i jego współpracownicy opracowali metodę, która modyfikuje ligninę, nie usuwając jej całkowicie.

Sposób jest szybszy i zużywa mniej materiałów. Sprawia także, że drewno staje się mocniejsze!

Dom Tadeusza RydzykaDom Tadeusza RydzykaCzytaj dalej

Metoda opiera się na świeżym odkryciu, mówiącym o tym, że ligninę możemy przekształcić w przezroczystą, usuwając tylko niektóre cząsteczki.

Eksperci użyli nadtlenku wodoru, rozprowadzili go na powierzchni drewna i czekali na efekt. Lampa UV dodatkowo wspomagała ten proces, symulując naturalne światło słoneczne.

Przezroczyste domy

Na koniec uzyskujemy kawałek drewna, które przepuszcza światło aż w 90 procentach. Jest także ponad 50 razy mocniejszy niż drewno z całkowicie usuniętą ligniną.

Jak dowiadujemy się na łamach gadzetomania.pl, według Liangbing Hu - przezroczyste drewno jest lżejsze i mocniejsze niż szkło. Może być stosowane do okien i dachów nośnych.

Źródło: gadzetomania.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News