ogród
PAWEL JASKOLKA/REPORTER
Marta Idzikowska - 8 Marca 2021

Rośliny, które mogą rosnąć w cieniu pod drzewem

Jeśli w swoim ogrodzie posiadasz drzewo lub inny obiekt, którego cień zasłania sporą część działki, to warto, żebyś już teraz zaplanował, jakie rośliny tam posadzisz. A to nie jest wcale takie oczywiste, ponieważ te warunki nie będą odpowiednie dla każdego okazu. W tym artykule przeczytasz, co najlepiej zasadzić w tym miejscu.

Rośliny ozdobne z reguły kochają słońce, dlatego dla sporej części z nich zacienione stanowisko będzie nieodpowiednie. Jeśli więc masz w swoim ogrodzie miejsce ze sporą ilością cienia, musisz odpowiednio zaplanować, co dokładnie tam posadzisz.

Bez obaw - istnieje sporo gatunków, które doskonale poradzą sobie nawet pod sporym drzewem. Poniżej przedstawiamy te typy roślin, które bez obaw możesz posadzić w miejscu bez słońca.

Rośliny cieniolubne do ogrodu - jak wybrać?

Wybierając odpowiednie rośliny do posadzenia w cieniu, warto wybrać takie, które naturalnie rosną w ciemnych obszarach leśnych. Takie gatunki potrzebują zwykle żyznej i wilgotnej gleby, dlatego musimy pamiętać o zadbanie o takie warunki. Ważne jest również dostarczenie im odpowiednich składników pokarmowych.

Byliny idealne do cienia

Wśród bylin, które nie potrzebują zbyt wiele słońca, są zarówno te, które mają piękne i ozdobne liście, jak i te posiadające niewielkie i wdzięczne kwiaty.

Willa generała Jaruzelskiego - jej wnętrze skrywa wiele tajemnicWilla generała Jaruzelskiego - jej wnętrze skrywa wiele tajemnicCzytaj dalej

Są to m.in. paprocie, konwalie, kokoryczki, parzydło leśne, pluskwice groniaste czy rodgersja kasztanowcolistna. Doskonale poradzą sobie również ciemierniki, bodziszki, funkie, żurawki, zawilce japońskie i miodunki.

Warto pomyśleć także o roślinach okrywowych, które pod drzewem genialnie sprawdzą się jako zamiennik trawnika. Może to być runianka japońska, dąbrówka rozłogowa, barwinek pospolity, pragnia syberyjska czy kopytnik pospolity.

Pnącza cieniolubne

Do cienia w twoim ogrodzie doskonale pasują pnącza. Możesz sprawić im stanowisko na murach, kratkach czy pniu drzewa. Zastanów się więc nad zasadzeniem bluszczu pospolitego, hortensji pnącej albo przywarki japońskiej.

Jakie krzewy wybrać do cienia?

W takich warunkach dobrze odnajdzie się wiele krzewów liściastych. Doskonale wypełnią przestrzeń i będą zachwycać kolorami swoich kwiatów.

Warto wybrać m.in. hortensje ogrodowe, bukszpan wieczniezielony, irgi, mahonię pospolitą, różaneczniki, azalie albo zadrzewnię krótkoogonową.

Podczas sadzenia musimy zadbać o odpowiednie narzędzia ogrodowe, które pomogą nam nawet w trudnych warunkach. Redakcja Domek i ogródek szczególnie poleca zestaw, który dostępny jest obecnie w Lidlu - w jego skład wchodzą łopatka, motyka podwójna, skrobak do szczelin i minigrabki do liści. Możesz zamówić to online w wyjątkowo niskiej cenie - jedynie 10,99 zł. Zobacz [TUTAJ]

narzędzia

Źródło: zielonyogrodek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News