Supermarket
pixabay.com/reverent(CC0 Domena publiczna)
Weronika Dadok - 8 Stycznia 2021

Rośliny z supermarketu - warto je kupować?

Widok rozmaitych roślin i kwiatów w supermarketach nie dziwi już nikogo. W stałych ofertach sklepów są dopiero od dekady. Początkowo po takie zakupy wybieraliśmy się do dedykowanych sklepów ogrodniczych, a w supermarketach kupowaliśmy tańsze donice, ziemie, czy nawozy. Oferta w supermrketach jeśli chodzi o rośliny, jest bardzo atrakcyjna, ale czy ta atrakcyjność cenowa odbija się na jakości?

Dziś, bogatą gamą roślin cieszą się nie tylko sklepy budowlane i ogrodnicze, ale także supermarkety. Działy ogrodowe zajmują całkiem sporą powierzchnię, a wybór jest naprawdę duży.

Cena roślin jest kilkukrotnie niższa niż w sklepach dedykowanych tego rodzaju produktom. Czy jednak zawsze idzie to w parze z jakością? Trzeba pamiętać, że rośliny w takich warunkach mogą później nie być przystosowane do życia w domu.

Wady i zalety roślin z supermarketów

  • Łatwa dostępność - przy okazji spożywczych zakupów możemy sprawić sobie przyjemność w postaci dodatkowych roślin do domu. Nie musimy wtedy wydawać dodatkowych pieniędzy na transport, czy tracić czasu na dojazdy.
  • Oczywiście atrakcyjna cena, która jest w zasięgu każdego z nas.
Jak stworzyć ogród łatwy do uprawy? Są na to sposoby, piękna działka bez wysiłkuJak stworzyć ogród łatwy do uprawy? Są na to sposoby, piękna działka bez wysiłkuCzytaj dalej

Jednak wszystko ma swoje dwie strony medalu. Nie można także uogólniać, ponieważ często faktycznie są dobre ceny, aczkolwiek ze względu na to, ze rośliny po prostu się nie sprzedają - są w kiepskim stanie i szybko umierają. Warunki w supermarketach są również niestety niesprzyjające.

Wadami roślin z supermarketów są:

  • Niska jakość roślin i częste zatajone choroby, o których dowiadujemy się po przybyciu do domu.
  • Brak doradztwa ze strony obsługi - często niestety w supermarketach nie ma osób, które byłyby w stanie pomóc nam w doborze odpowiedniej rośliny.

Co warto zrobić, zanim zakupimy rośliny w supermarkecie

Rośliny mogą być zawsze narażone na rozmaite choroby, w szczególności jeśli kupujemy je w niesprawdzonych miejscach.

Należy zatem zawsze przed zakupem roślinę dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń oraz śladów choroby. Przewaga sklepów ogrodniczych polega na tym, że pracują tam fachowcy, na których można polegać oraz chętnie doradzą w kwestiach pielęgnacji.

Trudno oczekiwać od sklepu spożywczego, że zatrudni wykwalifikowaną grupę osób wiedzących, w jaki sposób należy zadbać o poszczególne gatunki roślin.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News