Skorupki od jajek w ogrodzie
pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/Cimi
Weronika Dadok - 12 Lutego 2021

2 zastosowania skorupek od jajek w ogrodzie

Większość z nas ma w zwyczaju częste spożywanie jajek, szczególnie cieszą się popularnością w wersji śniadaniowej. Jednak zwykle popełniamy zasadniczy błąd - wyrzucamy cenne skorupki do kosza na śmieci. W tym artykule przedstawimy dwa świetne zastosowania skorupek, aby już więcej nie musiały się marnować.

Skorupki od jajek możemy zastosować na dwa bardzo ciekawe sposoby. Jeśli już je poznasz, na pewno nie wyrzucisz więcej tych cennych elementów do śmietnika!

Wszystkie rodzaje jajek nadadzą się idealnie do tych zabiegów. Choć oczywiście nie musimy wspominać, że najlepiej kupować tylko te jajka, które pochodzą od kur z wolnego wybiegu.

Skorupki od jajek są świetnym nawozem

Skorupki od jajek są świetnym źródłem wapnia, który jest niezbędny dla roślin. Nadają się także doskonale do odkwaszania gleb kwaśnych. Najlepiej sprawdzą się w przypadku warzyw, roślin owocowych, oraz roślin ozdobnych, takich jak: hortensje, lawendy, piwonie, liliowce, derenie, ciemierniki i wiele innych nadających się na skalniaki.

Sprawdzą się także w przypadku nawożenia roślin domowych w doniczkach. Z ominięciem azalii, storczyków i paproci.

Talerze z ołowiem - GIS wycofujeTalerze z ołowiem - GIS wycofujeCzytaj dalej

Nie nadadzą się również do zasilania roślin kwasolubnych, czyli borówek, rododendronów, azalii oraz innych wrzosowatych.

Skorupki od jajek należy rozsypać na powierzchni ziemi lub zakopać. Będą się powoli rozkładać i wzbogacać tym samym glebę. Świetnym sposobem jest także rozkruszenie skorupek na drobny proszek, następnie zalanie ich gorącą wodą i odstawienie na kilka dni.

Po tym czasie możemy podlać tym roztworem glebę wokół roślin, lub po prostu wykorzystać wodę po gotowaniu jajek (oczywiście ostudzoną).

Warto również wspomnieć o możliwości dodania skorupek do pryzmy kompostowej, aby wzbogaciły i odkwasiły powstające podłoże.

Skorupki od jajek uchronią rośliny przed ślimakami

Doskonałym sposobem jest także rozsypanie wokół roślin pokruszonych skorupek od jajek. Stworzą one dobrą barierę przeciwko ślimakom.

Ślimaki nie przepadają za pełzaniem po chropowatej oraz ostrej powierzchni, więc z pewnością będą wolały ominąć nawet najbardziej smakowite dla nich liście.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News