Szara pleśń na roślinach – dlaczego atakuje, jak ją zwalczać?
pixabay.com
Marta Idzikowska - 8 Kwietnia 2021

Szara pleśń na roślinach – dlaczego atakuje, jak ją zwalczać?

Szara pleśń na roślinach jest jedną z najczęstszych chorób grzybowych. Atakuje owoce, warzywa i rośliny ozdobne w ogrodach. Potrafi zniszczyć plony. Szybko się rozprzestrzenia, dlatego po pojawieniu się objawów trzeba działać szybko. Jak skutecznie się jej pozbyć?

Szarą pleśń na roślinach wywołuje grzyb o nazwie Botrytis cinerea. Jego zarodniki inwazyjnie atakują różne rośliny uprawne. Choroba, jak nazwa wskazuje, objawia się szarym nalotem na powierzchni owoców i innych organów. W nim znajduje się grzybnia. Obrośnięty pleśnią owoc lub inna część rośliny zaczyna gnić i zamierać. Nalot staje się puszysty i ulatniają się z niego zarodniki.

Jak przenosi się szara pleśń na roślinach?

Zarodniki łatwo się przenoszą, przez co jest wiele sposobów zainfekowania rośliny. Dzieje się to m.in. przy uszkodzeniu pędów, kiedy przez odkrytą ranę łatwiej wnikają czynniki chorobotwórcze. Ale nie tylko. Grzyb może przenosić się w sposób, na który nie mamy wpływu. Często zdarza się to z powietrzem, czy kroplami wody. Nawet podczas podlewania grzyb może zostać przeniesiony lub przyleci w powietrzu z innej rośliny. Czy oznacza to, że nie możemy nic zrobić? Nic bardziej mylnego.

Warunki rozwoju dla szarej pleśni na roślinach

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową uprawę danych roślin w naszym ogrodzie. Zaniedbania z tym związane są sprzyjające dla rozwoju choroby. Warto też poznać warunki, w jakich najchętniej się rozwija i ich unikać. Idealne warunki do rozwoju szarej pleśni na roślinach to:

  • wysoka temperatura powietrza
  • duża wilgotność powietrza, sięgająca 90%
  • brak przewiewności (zagęszczenie liści, pędów)
  • mała ilość światła

Idealne dla grzyba będą więc letnie, deszczowe dni podczas dużego zachmurzenia i wśród roślin, które są zacienione. Jednak wpływ mają także inne, pośrednie czynniki - duże zmiany pogodowe w sezonie (np. przeplatające się okresy upalne i deszczowe oraz zimna i mokra pogoda latem). Rozwojowi choroby sprzyjają też uszkodzenia roślin (po przymrozkach, nieusunięte stare pędy). Zarodniki grzyba są wytrzymałe – mogą przetrwać zimę w szklarniach czy foliach tunelowych, a także przenosić się na narzędziach ogrodniczych.

Aloes – skarbnica minerałów w doniczce. Jak go hodować?Aloes – skarbnica minerałów w doniczce. Jak go hodować?Czytaj dalej

Co robić, aby uniknąć szarej pleśni na roślinach?

Aby nie narażać roślin na sprzyjające warunki dla szarej pleśni, warto stosować się do uniwersalnych zasad uprawy. Należy zachowywać zalecane odstępy w sadzeniu roślin, aby zapobiec ich zagęszczeniu.

Rośliny, które tego wymagają, należy prześwietlać – czyli przycinać pędy, aby każda część miała dostęp do światła. Jeśli mamy tunel foliowy lub szklarnię, należy je wietrzyć. Unikamy polewania wodą liści i części nadziemnych rośliny (podlewamy tylko grunt).

Dbamy o odpowiednie nawożenie (zdrowe i silnie odżywione rośliny są mniej podatne na choroby). Jeśli zaobserwujemy pierwsze objawy na jakiejś części rośliny, należy jak najszybciej usunąćdany pęd.

Szara pleśń na roślinach - opryski

Niestety może się okazać, że zabiegi profilaktyczne i dbanie o uprawę nie wystarczą. Jeśli szara pleśń na roślinach zbytnio się rozwinie, czasami konieczny jest oprysk. To najskuteczniejsza broń w walce z tą chorobą. Ma też niestety minusy. W przypadku roślin jadalnych trzeba odpowiednio długo poczekać na zbiory, jednak substancje chemiczne często długo pozostają w sokach rośliny, co może mieć wpływ na smak i zdrowie.

Natomiast w przypadku roślin ozdobnych nie powinniśmy się obawiać. Możemy także wypróbować środki naturalne, ekologiczne, dostępne w sklepach ogrodniczych. Jeśli rośliny są podatne na choroby, można także wykonać oprysk profilaktycznie. Przeprowadza się go na początku wegetacji, najlepiej wczesną wiosną. Drugą porą na taki oprysk może być lato i pora po długotrwałym deszczu, kiedy jest wilgotno, a temperatura powietrza jest wysoka.

Zarodniki grzybów nie są wybredne i atakują wiele popularnych roślin, najczęściej występujących w ogrodach. Zainfekowane mogą być zarówno truskawki, jak i tulipany. Przestrzegajmy zasad i obserwujmy nasze rośliny, aby uniknąć chemicznych oprysków.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News