Ukorzenianie roślin
Wikimedia Commons/Artofactivism (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 31 Stycznia 2021

Ukorzenianie roślin w wodzie

Ukorzenianie roślin w wodzie to najprostsza i praktycznie niewymagająca pracy metoda rozmnażania pędów w domu. Nie generuje kosztów i dobrze sprawdza się przy wielu popularnych okazach. Zdradzamy, jak przeprowadzić tę czynność.

Miłośnicy roślin często wyznają zasadę „im więcej, tym lepiej”. Zamiast jednak wydawać pieniądze i kupować wciąż nowe okazy, warto rozmnożyć te, które już są w naszym domu!

Ukorzenianie roślin w wodzie znakomicie sprawdzi się w tym celu. Jest to metoda praktycznie niewymagająca kosztów i zaangażowania, charakteryzuje ją też niezwykła prostota.

Ukorzenianie roślin w wodzie - które się nadadzą?

Istnieją okazy, które wprost idealnie wpasowują się w tę metodę. Są to „sadzonki zielone”, czyli zielone pędy, które nie zdrewniały. Mowa o bluszczu, fiołku afrykańskim, pelargonii, fuksji, hortensji ogrodowej czy zielistka. Jest to też świetny sposób na zioła - melisę, bazylię, miętę i wiele innych.

Niektóre półzdrewniałe sadzonki są także podatne na tę metodę, np. fikusy i szeflery.

Przerażające odkrycie w pokoju dzieckaPrzerażające odkrycie w pokoju dzieckaCzytaj dalej

Ukorzenianie roślin w wodzie - banalnie prosta metoda

Aby zastosować tę metodę, potrzeba nam jedynie zdrowych pędów wybranej rośliny, słoika i wody. Pędy, które wybieramy, powinny mieć 10-15 centymetrów długości (najlepiej nadadzą się te środkowe fragmenty).

Pojemnik na naszą sadzonkę powinniśmy najpierw porządnie wyparzyć i wyczyścić. Następnie postawmy go w jasnym miejscu albo pod lampą i włóżmy do środka zdrowe pędy. Lepiej nie decydować się na stanowisko na parapecie, ponieważ zazwyczaj jest on zimny, co nie sprzyja rozwojowi korzeni. Jeśli posiadamy matę grzewczą lub kabel, wykorzystajmy go! Możemy również postawić roślinkę w okolicy kaloryfera.

Lepiej nie umieszczać sadzonki w zimnej wodzie - najlepsza będzie taka o temperaturze pokojowej. Woda powinna być świeża, więc postarajmy się ją wymieniać do 3-4 dni. Dzięki temu prawdopodobieństwo gnicia będzie znacznie mniejsze, nie namnożą się również szkodliwe bakterie. Warto dodać do słoika odrobinę węgla aktywnego, dzięki któremu roślina ma większe szanse na przetrwanie.

Po około 3-4 tygodniach pokażą się pierwsze korzenie. Gdy będą miały minimum 3 centymetry długości, możemy przesadzić je do ziemi.

Co zrobić, gdy łodyżka zacznie gnić w wodzie?

Jeśli zauważymy, że nasza roślinka zaczęła gnić, to musimy działać szybko. Ten proces będzie postępował! Odetnijmy części, które zgniły i zastosujmy środek przeciwgrzybowy. Sadzonka powinna moczyć się w nim całą dobę, a następnie ponownie umieszczamy ją w czystym pojemniku.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News