Błędy w pielęgnacji storczyków
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/eloneo
Weronika Dadok - 30 Stycznia 2021

Błędy podczas hodowli storczyków

Storczyk jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Możemy je kupić w wielu sklepach. Niestety w licznych przypadkach roślina po kilku miesiącach umiera. Powodem jest brak odpowiednich warunków do życia. W tym artykule poruszymy największe błędy, które popełniane są w uprawie tych pięknych roślin.

Storczyki w naszych domach wyglądają przepięknie. Aby jednak cieszyć się ich urokiem na dłużej, należy wiedzieć, jak odpowiednio o nie zadbać i czego unikać, aby im nie zaszkodzić.

Źle dobrane podłoże dla naszego storczyka

Storczyki to w większości tak zwane epifity, którym bardzo źle żyje się w zwykłej ziemi. Należy zapewnić im specjalnie podłoże z kory, keramzytu, włókna kokosowego i innych składników. Specyfiką tego podłoża jest jego lekkość i przewiewność, chroni to korzenie przed gniciem. Można je zakupić w każdym sklepie ogrodniczym.

Dodatkowo doniczka na nasze storczyki powinna mieć wiele otworów na dnie, aby nie zalegała w niej woda. Podłoże trzeba wymienić, gdy roślina zaczyna gorzej rosnąć, lub kiedy korzenie wychodzą na zewnątrz. Kora może również porosnąć glonami, to jest także znakiem, aby odświeżyć podłoże dla storczyka.

Wyważone podlewanie i nawożenie dla storczyka

Pamiętajmy, aby storczyki podlewać dopiero wtedy gdy podłoże już przeschnie. Zbyt duża wilgotność sprzyja gniciu korzeni. Woda powinna być w temperaturze pokojowej i mieć jak najmniejsza zawartość wapnia.

Dom, w którym Magda Gessler mieszka z ukochanymDom, w którym Magda Gessler mieszka z ukochanymCzytaj dalej

W okresie, gdy storczyki wzrastają, powinniśmy pamiętać także o ich nawożeniu. Nie warto jednak eksperymentować - nadają się do tego, tylko specjalne nawozy przeznaczone dla tej rośliny. Są także bardzo wrażliwe na nadmiar minerałów, z tego powodu lepiej nawozić je rzadziej.

Niewłaściwe umiejscowienie storczyka

Storczyki generalnie lubią światło, nie powinniśmy jednak stawiać ich na parapecie południowego okna. Najlepiej będzie im się żyło we wschodniej lub zachodniej części.

Światło powinno być rozproszone, w pełnym słońcu liście, które są bardziej wrażliwe, mogą się przypalić. Gdy z kolei światła jest za mało, liście robią się matowe, a roślina kwitnie coraz rzadziej i słabiej.

Zbyt niska, lub za wysoka temperatura dla storczyka

Nie wszystkie storczyki będą się dobrze czuły w temperaturze pokojowej. W mieszkaniu najlepiej sprawdzi się ciepłolubny falenopsis. Niższe temperatury (18-22 stopni Celsjusza) preferuje cattleya, dendrobium i cymbidium. Szczególnie należy uważać zimą, gdy stoją przy uchylonym oknie.

Nie zapominajmy także o odpowiedniej wilgotności powietrza, która nie powinna przekraczać 60 procent. Zbyt wysoka powoduje gnicie, zaś za niska przesuszenie.

Choroby atakujące storczyk

Jeśli storczykowi będzie się u nas dobrze żyło, najprawdopodobniej nie będziemy musieli martwić się o rozmaite choroby, czy szkodniki.

To, na co musimy jednak uważać to szkodniki miseczniki lub tarczniki (brązowe tarczki na liściach). Przędziorki także są zagrożeniem (tworzą czerwone delikatne przędze na roślinie), lub ziemiórki (czarne małe muszki, których białe larwy nadgryzają korzenie).

Źródło: zielonyogrodek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News