
Wysiewanie roślin w styczniu
Już na początku roku należy zacząć wysiewać tzw. piątkę szklarniową. Są to rośliny ozdobne, takie jak begonia, lobelia, petunia, szałwia i żeniszka. Bardzo ważny jest wczesny wysiew, ponieważ ich okres kwitnienia sięga czasami 4 miesięcy!
Jeśli wydaje ci się, zimą nie ma nic do roboty w kwestii wysiewania roślin, to się mylisz! Niektóre rośliny balkonowe potrzebują znacznie więcej czasu na wegetację, dlatego powinniśmy zająć się nimi już teraz.
Rośliny, które wymagają wysiania roślin już w styczniu
Rośliny ozdobne, o których mowa, to tak zwana piątka szklarniowa. Zaliczają się do niej petunia, lobelia, szałwia, begonia i żeniszka. Na swoje stałe miejsce są one wysadzane już po ostatnich wiosennych przymrozkach, czyli w okolicach maja i wczesnego czerwca.
Dlaczego wczesny, styczniowy wysiew tych roślin jest tak ważny? Otóż okres wegetacji piątki szklarniowej jest bardzo długi - potrzeba aż 4 miesięcy od momentu skiełkowania do kwitnienia! Nie znaczy to oczywiście, że nie możemy wysiać nasion później, np. w marcu, ale musimy mieć świadomość, że nasze rośliny zakwitną znacznie później. Nie warto więc zwlekać, warto zająć się tym już teraz!
Najlepiej wyznaczyć miejsce na swoim parapecie i jak najszybciej założyć rozsadę, czyli miejsce do wczesnego wysiewania nasion w kontrolowanych warunkach, zanim umieścimy je w miejscu stałym.
Jak zabrać się do wysiewania nasion na parapecie?
Bardzo ważne jest, aby nasiona wysiewane były pod osłonami. Jest to konieczne, aby zapewnić siewkom, które kiełkują odpowiednio wysoką temperaturę i optymalną wilgotność.
Jeśli chodzi o podłoże, to w sklepie ogrodniczym możesz zakupić specjalne podłoże do wysiewów. Jeśli nie chcesz wydawać na to pieniędzy, możesz również wymieszać zwykłą ziemię kwiatową z piaskiem.
Taką mieszanką napełnij naczynie, w którym umieścisz nasiona. Może być to skrzynka, tacka, kuwetka do wysiewów, wielodoniczka czy inny wybrany przez ciebie przedmiot. Gdy już to zrobisz, bardzo porządnie ubij ziemię i obficie ją podlej.
Jeśli wybrałeś skrzynkę albo tackę, nasiona wysiej rzutowo. W przypadku wielodoniczek lepiej zrobić to punktowo, po 2-3 sztuki. Następnie przykryj je cieniutką warstwą piasku i, aby zapewnić nasionkom wilgoć, spryskaj ziemię wodą.
Ostatni krok to nałożenie na pojemniki folii, pod którą powinna być utrzymana temperatura 22-23 stopni Celsjusza. Gdy siewki zaczną wypuszczać pierwsze liski, to znak, że należy przenieść je do większych doniczek.
Źródło: zielonyogrodek.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:
