Petunia ogrodowa
pixabay.com/Suanpa (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 10 Stycznia 2021

Wysiewanie roślin w styczniu

Już na początku roku należy zacząć wysiewać tzw. piątkę szklarniową. Są to rośliny ozdobne, takie jak begonia, lobelia, petunia, szałwia i żeniszka. Bardzo ważny jest wczesny wysiew, ponieważ ich okres kwitnienia sięga czasami 4 miesięcy!

Jeśli wydaje ci się, zimą nie ma nic do roboty w kwestii wysiewania roślin, to się mylisz! Niektóre rośliny balkonowe potrzebują znacznie więcej czasu na wegetację, dlatego powinniśmy zająć się nimi już teraz.

Rośliny, które wymagają wysiania roślin już w styczniu

Rośliny ozdobne, o których mowa, to tak zwana piątka szklarniowa. Zaliczają się do niej petunia, lobelia, szałwia, begonia i żeniszka. Na swoje stałe miejsce są one wysadzane już po ostatnich wiosennych przymrozkach, czyli w okolicach maja i wczesnego czerwca.

Dlaczego wczesny, styczniowy wysiew tych roślin jest tak ważny? Otóż okres wegetacji piątki szklarniowej jest bardzo długi - potrzeba aż 4 miesięcy od momentu skiełkowania do kwitnienia! Nie znaczy to oczywiście, że nie możemy wysiać nasion później, np. w marcu, ale musimy mieć świadomość, że nasze rośliny zakwitną znacznie później. Nie warto więc zwlekać, warto zająć się tym już teraz!

Najlepiej wyznaczyć miejsce na swoim parapecie i jak najszybciej założyć rozsadę, czyli miejsce do wczesnego wysiewania nasion w kontrolowanych warunkach, zanim umieścimy je w miejscu stałym.

Jak zadbać o dracenę, aby była zawsze zdrowa? Odwdzięczy się wyglądem i cudownymi właściwościamiJak zadbać o dracenę, aby była zawsze zdrowa? Odwdzięczy się wyglądem i cudownymi właściwościamiCzytaj dalej

Jak zabrać się do wysiewania nasion na parapecie?

Bardzo ważne jest, aby nasiona wysiewane były pod osłonami. Jest to konieczne, aby zapewnić siewkom, które kiełkują odpowiednio wysoką temperaturę i optymalną wilgotność.

Jeśli chodzi o podłoże, to w sklepie ogrodniczym możesz zakupić specjalne podłoże do wysiewów. Jeśli nie chcesz wydawać na to pieniędzy, możesz również wymieszać zwykłą ziemię kwiatową z piaskiem.

Taką mieszanką napełnij naczynie, w którym umieścisz nasiona. Może być to skrzynka, tacka, kuwetka do wysiewów, wielodoniczka czy inny wybrany przez ciebie przedmiot. Gdy już to zrobisz, bardzo porządnie ubij ziemię i obficie ją podlej.

Jeśli wybrałeś skrzynkę albo tackę, nasiona wysiej rzutowo. W przypadku wielodoniczek lepiej zrobić to punktowo, po 2-3 sztuki. Następnie przykryj je cieniutką warstwą piasku i, aby zapewnić nasionkom wilgoć, spryskaj ziemię wodą.

Ostatni krok to nałożenie na pojemniki folii, pod którą powinna być utrzymana temperatura 22-23 stopni Celsjusza. Gdy siewki zaczną wypuszczać pierwsze liski, to znak, że należy przenieść je do większych doniczek.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News