Ogródek ziołowy
Wikimedia Commons/Srl (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 18 Stycznia 2021

Zapomniane zioła do uprawy w ogrodzie

Niektórzy z nas są szczęśliwymi posiadaczami ogródków z ziołami. Zwykle mamy w nich miętę, lubczyk czy inne popularne gatunki. Dzisiaj przedstawimy wam zapomniane już zioła, które powinny wrócić do łask!

Ogródek ziołowy powinien być oczkiem w głowie każdego miłośnika ogrodnictwa. Te zielone dary ziemi dostarczają nam zdrowia, ponieważ są naturalnymi lekami. Sprawiają też, że nasze posiłki są pyszne i pełne smaku.

Typowymi ziołami w naszych ogródkach są majeranek, lubczyk, mięta, cząber czy rozmaryn. Dzisiaj zajmiemy się jednak tymi zapomnianymi ziołami, które nie są popularnymi mieszkańcami naszych grządek. A szkoda, bo są niesamowicie wartościowe!

Czosnek niedźwiedzi

Ta roślina ma podobne działanie do zwykłego czosnku, jest jednak znacznie skuteczniejsza. Zawiera o wiele więcej związków siarkowych, dzięki którym świetnie sprawdzi się przy chorobach takich jak angina, grypa czy innych infekcjach bakteryjnych.

Czosnek niedźwiedzi wymaga miejsca zacienionego i dobrze osłoniętego, dlatego dobrze nadadzą się ciemne przestrzenie pod drzewami czy krzewami. Potrafi urosnąć na wysokość pół metra. Nie potrzebuje żadnego nawozu, należy go jedynie podlewać i usuwać chwasty.

Tragiczne nagranie, kobieta pukała do drzwi, chwilę później stało się coś strasznego. Niewyobrażalne zakończenieTragiczne nagranie, kobieta pukała do drzwi, chwilę później stało się coś strasznego. Niewyobrażalne zakończenieCzytaj dalej

Ogórecznik lekarski

Nie dość, że ma działanie lecznicze, to jeszcze pięknie wygląda! Ogórecznik lekarski możemy posadzić na rabacie - na pewno nie odejmie jej urody. Wspaniale sprawdzi się przy chorobach nerek czy reumatyzmie. Przyspiesza również przemianę materii. Jego liście są przepyszne, dlatego z powodzeniem możemy stosować je do sałatek i kanapek.

Ogórecznik lekarski sprawdzi się na wapiennej i wilgotnej glebie, w mocniej nasłonecznionym miejscu. Jest to roślina dobrze przystosowana do ciężkich warunków, dlatego świetnie wytrzymuje susze i nie wymaga nawożenia.

Jiaogulan

Jest to pnąca się roślina, która dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Jego liście są nieco podobne do tych, które ma winobluszcz pięcioklapowy. Jiaogulan jest niezwykle zdrowy, zawiera mnóstwo wartościowych substancji. Nazywany jest nawet zielem długowieczności, ponieważ znakomicie działa na poprawę koncentracji, poprawę pracy serca, a także obniża poziom cholesterolu. Można stosować go jako alternatywę dla żeń-szenia.

Zapewnijmy jiaogulanowi stanowisko o dużej ilości rozproszonego światła i żyznym, przepuszczalnym podłożu. Polecamy hodować tę roślinę w donicy lub innym pojemniku, ponieważ nie jest mrozoodporna i na zimę potrzebuje przeniesienia do pomieszczenia. Zapewnijmy mu kratownicę albo inną podporę, po której może się piąć. Podlewajmy regularnie.

Mizuna

Jest to roślina jednoroczna. Ma dość mięsiste liście o zaskakującym, lekko musztardowym smaku. Dzięki temu można używać ich do licznych potraw, a na dodatek są bogate w substancje przyspieszające trawienie.

Mizuna dobrze znosi przymrozki. Nasiona warto wysiać w kwietniu, a po 4,5 tygodniach zebrać liście. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i stosowaniu nawozu organicznego.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News