Liczniki
pixnio.com/autor nieznany
Weronika Dadok - 22 Lutego 2021

Wdrożenie inteligentnego systemu pomiaru prądu w mieszkaniach

Już niedługo zakończą się prognozy związane z zużyciem prądu. Sejm proceduje ustawę zakładającą wymianę 17 mln liczników energii na inteligentne urządzenia, które wiele zmienią.

W Sejmie procedowana jest nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, zakłada ona wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania.

Oznacza to wymianę liczników na nowocześniejsze, wyposażone w zdalne zużycie prądu. Ustawa zakłada, że do końca 2028 roku mają się pojawić u większości odbiorców. Dane, które wskazuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska mówią, że wymienione może zostać nawet 17 mln urządzeń w całym kraju.

Kiedy ma nastąpić wymiana liczników?

Tak istotna zmiana dotycząca wymiany liczników nie nastąpi oczywiście z dnia na dzień. Proces został podzielony na 4 części i ma trwać aż do końca 2028 roku.

Pierwszy etap dotyczący 15 procent odbiorców ma zakończyć się do 31 grudnia 2023 roku, kolejny do 2025 roku, trzeci do 31 grudnia 2027 roku i ostatni - czwarty, do końca 2028 roku.

Katarzyna Dowbor ujawniła prawdę. Znamy problem z domami, większość Polaków zaniedbujeKatarzyna Dowbor ujawniła prawdę. Znamy problem z domami, większość Polaków zaniedbujeCzytaj dalej

- Harmonogram wymiany liczników jest realny. Trzeba podkreślić, że wynika też z regulacji unijnych. - powiedział Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Uczestnicy rynku twierdzą, że nowe prawo będzie dużym wyzwaniem organizacyjnym. W związku z tym już zaczęli się przygotowywać do tej zmiany.

Kto zapłaci za wymianę liczników?

Wymiana liczników została specjalnie rozłożona w czasie, aby nie uderzyć po kieszeniach spółek dystrybucyjnych. Po ich stronie będą wszelkie koszty związane z zaopatrzeniem w odpowiednie urządzenia oraz ich montaż.

Całkowity koszt przypadający na jednostkę zdalnego odczytu to, jak oszacowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, około 360 złotych.

Resort klimatu uważa, że wdrożenie tego typu zmian będzie kosztować firmy energetyczne 7 mld zł, zapewnia jednak, że korzyści finansowe przewyższą tę sumę w długiej perspektywie. Z danych resortu wynika, że w ciągu 15 lat może być to nawet 11,3 mld złotych (w przypadku 13 mln odbiorców).

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News