Botanicy jej nie znoszą, zielarze uwielbiają. Napar ma cudowne właściwości
Nawłoć kanadyjska jest gatunkiem inwazyjnym i spędza sen z powiek botaników. Jednak dla zielarzy to prawdziwy skarb, który możemy spotkać w polskich lasach i ogrodach. Jak wykorzystać tę roślinę?
Nawłoć ma charakterystyczne, żółte kwiaty. Może osiągnąć 1,5 metra wysokości. Ma swoich przeciwników i zwolenników. Jak możemy ją wykorzystać? O tym dowiecie się w poniższym artykule.
Za co botanicy nienawidzą nawłoci?
Powoli zaczynają rzucać się w oczy żółte kwiaty nawłoci kanadyjskiej i późnej. Roślina ta ma niezwykłe właściwości i może osiągać pokaźne rozmiary. Jednak dlaczego botanicy tak za nią nie przepadają?
Botanicy alarmują, że nawłocie kanadyjskie i późne wpływają na właściwości gleby. Są zagrożeniem dla różnorodności biologicznej i zmieniają bogactwo gatunkowe roślin. Białowieska Stacja Geobotaniczna UW alarmuje, że mogą wyprzeć nawłoć pospolitą.
Kwitnąca teraz roślina z jednej strony jest znienawidzona przez botaników. Z drugiej zielarze zachęcają do korzystania z jej niezwykłych właściwości. Co takiego możemy przygotować z nawłoci? Podpowiemy w dalszej części artykułu.
Jakie właściwości ma nawłoć?
Naturalnie występująca w Polsce nawłoć pospolita ma sporo właściwości leczniczych. Podobnie jest w przypadku odmiany kanadyjskiej. Jednak co możemy przygotować z tej rośliny?
Z nawłoci pospolitej i kanadyjskiej możemy przyrządzić napary. Idealnie na zdrowotny napar sprawdzą się kwiatostany. Zbawienie zadziała na nasz pęcherz. Poza tym napar z nawłoci dobrze działa na nerki.
Nawłoć możemy stosować nie tylko na nerki i pęcherz w postaci naparu. Niezwykłe właściwości tej rośliny sprawdzą się również w innych przypadkach. Niżej podpowiemy, kiedy jeszcze warto zastosować nawłoć.
Kiedy stosować nawłoć?
Napar z nawłoci dobrze zadziała również na rany. Roślina ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dobrze sprawdzi się do odkażenia ran i pomoże nam je wyleczyć. Wartą ją zastosować przy chorobach skórnych.
Nawłoć kanadyjska właśnie zaczyna kwitnąć. Botanicy jej nie znoszą, ale zielarze polecają skorzystać z jej niezwykłych właściwości. Poznaj jeszcze jedną ciekawą roślinę o niesamowitych właściwościach.