Jak być zero waste? 10 kroków do życia bez śmieci
Jak zacząć zero waste? Filozofia, którą kieruje się coraz więcej osób, ma ogromne znaczenie dla naszej planety, zdrowia i przyszłych pokoleń. Wystarczy naprawdę niewiele, by zrobić coś dla siebie i innych. Na czym polega zero waste? Przed wami 10 kroków do tego, jak rozpocząć życie bez śmieci!
Przygodę z zero waste najlepiej zacząć od małych kroków i codziennych przyzwyczajeń. Nie musimy diametralnie zmieniać swojego stylu życia. Takie zrywy zazwyczaj wiążą się z szybkim spadkiem motywacji. Jak zmienić swoje nawyki i zacząć zero waste? Czy wybór ekologicznych produktów musi wiązać się z wysokimi kosztami?
Jak zacząć zero waste?
1. Własna torba na zakupy
W sklepach coraz częściej możemy zauważyć osoby, które rezygnują z foliowych toreb. Kupowanie tak zwanych jednorazówek wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale także gromadzeniem śmieci we własnym domu. Rozwiązaniem, które doskonale wpisuje się w nurt zero waste, jest chodzenie na zakupy z własną materiałową torbą.
2. Planowanie zakupów
Kolejną z zasad zero waste jest wcześniejsze planowanie zakupów. Nie chodzi tu o to, żeby skrupulatnie wyliczać, ile ziarenek ryżu powinniśmy kupić, a jedynie być świadomym, co jest nam naprawdę potrzebne.
Dobrym rozwiązaniem jest zapisywanie na bieżąco w zeszycie, które produkty właśnie się zużyły. Systematyczne notowanie pomoże uniknąć sytuacji, kiedy w szafce mamy kilka opakowań mąki czy makaronu. Marnowanie jedzenia nie idzie w parze z filozofią zero waste.
3. Produkty na wagę
Produkty pakowane w plastik widoczne są na każdej sklepowej półce. Gdy tylko na nie spojrzymy, nietrudno oprzeć się wrażeniu, że do śmieci trafiają naprawdę ogromne ilości tworzywa sztucznego.
Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie produktów spożywczych na wagę i pakowanie ich do własnych toreb. Niektóre sklepy można odwiedzać także z przygotowanym wcześniej pojemniczkiem, który napełnimy hummusem czy przyprawami.
4. Jak zacząć zero waste? Butelki z filtrem
Zanieczyszczenie planety plastikiem to globalny problem. Każdego roku do oceanów trafia go aż 5 do 13 ton! Te zastraszające statystyki są wystarczającą motywacją dla wielu osób, które postanawiają ograniczyć lub zupełnie zrezygnować z plastiku.
Pomóc w tym może zakup butelki lub dzbanka z filtrem. To także spora oszczędność pieniędzy. Filtrowanie wody z kranu nie pociąga za sobą tak dużych kosztów, jak codzienny zakup butelkowanego napoju.
5. Stalowe słomki
Stalowe słomki to kolejny patent na to, jak walczyć z zalewającym ziemię plastikiem. Wykonane ze stali są bardzo ekologiczne i praktycznie. Taki przedmiot sprawdzi się w domu, na wyjeździe, czy pikniku.
6. Zero waste w pracy? To proste!
W pracy również możemy ograniczyć zużywanie dużych ilości plastiku. Wykonane z niego sztućce warto zastąpić metalowymi lub bambusowymi. Za niewielkie pieniądze możemy także nabyć te w wersji podróżnej – są bardzo praktyczne i wygodne.
7. Ekologiczne środki czystości
Jak zacząć zero waste? Zero waste odnosi się również do chemikaliów, których używamy w domu. Firma Klareko oferuje swoim klientom wyłącznie naturalne produkty, bezpieczne dla ludzi i środowiska. Produkty prosto z Warmii zapakowane są w szklany słoiczek z metalowym wieczkiem. To świetny substytut chlorowej chemii, który rozprawi się z nawet największymi zabrudzeniami!
Ekologiczne środki czystości także możemy przygotować własnoręcznie! Bazą całego specyfiku jest ocet, znakomicie radzący sobie z osadem i kamieniem w łazience. Wystarczy przelać go do butelki z atomizerem, spryskać zabrudzoną powierzchnię, odczekać kilka minut, a następnie przetrzeć szmatką lub gąbką.
Chemiczne proszki do prania możemy zastąpić własnoręcznie wykonaną pastą piorącą. Wystarczy zblendować ze sobą sodę kalcynowaną, boraks i mydło rzepakowe. Produkt nie tylko świetnie radzi sobie z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, ale także kosztuje nas znacznie mniej niż ten ze sklepu.
8. Drugie życie ubrań
Filozofia zero waste odnosi się również do naszej garderoby. Zastanówmy się chwilę, ile nienoszonych przez nas ubrań zalega na dnie szafy. Niektóre z nich nie wyglądają już na nas dobrze albo po prostu nie wpisują się w obecnie panujące trendy. Zasada jest jedna – starych ubrań nie wyrzucamy do śmietnika! Te na wysypiskach będą rozkładać się aż pół wieku.
Odzież można oddać lub sprzedać. Na rynku istnieją również firmy, które ją pozyskują, nadając jej drugie życie. Stara koszulka może zostać przerobiona na ścierkę, dziurawa bawełniana sukienka na wysokiej jakości papier, a wełniany sweter sprawdzi się jako izolacja samochodowa.
9. Książki w wersji elektronicznej
Oddalamy się nieco od spraw związanych z kulinariami i organizacją domu, a przechodzimy do czasu wolnego. Książki w wersji papierowej możemy zastąpić e-bookiem. Jest to nie tylko dobre dla środowiska rozwiązanie, ale również bardzo wygodne. Poręczny czytnik zmieścimy właściwie wszędzie.
To także spore odciążenie dla naszych pleców. Noszenie na ramieniu torby z pięćsetstronicową książką w twardej okładce nie jest najlepszym rozwiązaniem. E-book jest w stanie pomieścić wiele książek. To zdecydowanie bardziej ekologiczne i komfortowe rozwiązanie.
10. Jak zacząć zero waste? Naturalne produkty kosmetyczne
Całe zestawienie zamyka dbałość o urodę i pielęgnację w sposób ekologiczny. Na rynku odnajdziemy polskie marki, które specjalizują się w sprzedaży i wyrobie naturalnych kosmetyków.
Jedną z nich jest firma Simple as that, która ogromną wagę przywiązuje nie tylko do składu produktów, ale także ich opakowań. Nie znajdziemy tam plastikowych buteleczek czy dozowników. Na stronie ekodrogeria.pl odnajdziemy produkty polskich i zagranicznych firm, które możemy nabyć za naprawdę niewielką cenę. Życie w stylu zero waste wcale nie musi być kosztowne!
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Plastikowe sztućce warto zastąpić metalowymi lub bambusowymi.
Ubrania, których chcemy się pozbyć, można sprzedać, oddać lub przekazać firmom, które nadają odzieży drugie życie.
E-book to świetna alternatywa dla papierowych książek.
ZOBACZ TEŻ:
- Jak zorganizować imprezę niespodziankę? Zaskoczysz wszystkich gości
- Jak nauczyć się szyć? Najlepszy przewodnik dla początkujących
- Jak wyczyścić piekarnik? Skuteczne sposoby na mocne zabrudzenia
- Jak odkamienić czajnik? Proste i niezawodne sposoby w 5 minut
- Jak zorganizować wieczór panieński? 10 porad, które pozwolą uniknąć klapy