Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Sposoby na pozbycie się moli ubraniowych
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 26.11.2020 01:00

Sposoby na pozbycie się moli ubraniowych

Ubrania
pixabay.com/Counselling (CC0 Domena publiczna)

Mole ubraniowe – skąd się biorą i jak je rozpoznać?

Mól włosienniczek, bo tak w naukowej nomenklaturze nazywamy tego owada, jest małym motylem o żółtobrązowym kolorze. Ich długość to ok. 6-11 mm, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi około 11 mm. Larwy możemy rozpoznać po białym kolorze i czarnej lub brązowej główce.

Jak rozróżnić mola ubraniowego od spożywczego? Ten pierwszy jest nieco mniejszy i żółtawy, zamieszkuje szafę lub garderobę, ponieważ lubuje się w wełnie, ale także w mieszankach syntetycznych. Mól spożywczy ma barwę brązowoszarą i pojawia się w kuchennych szafkach, opakowaniach z produktami sypkimi i innych zakamarkach, w których mogą rozwijać się larwy.

Niestety, często nie mamy wpływu na pojawienie się moli ubraniowych w naszym domu. Są to owady, które po pożywieniu się włóknami tkanin poszukują kolejnego odpowiedniego miejsca do złożenia jaj. W tym celu mogą przelatywać pomiędzy mieszkaniami, dostać się do Ciebie od sąsiada, wlecieć przez wentylację czy klatkę schodową.

Co może szokować, te skrzydlate owady mogą nawet usiąść na Twoim swetrze czy innym elemencie odzieży, gdy jesteś u kogoś z wizytą, i w ten sposób zostać przeniesione do mieszkania kolejnej ofiary! Jeśli ubrania ze sklepu, które właśnie kupiłeś, leżały dłuższy czas w magazynie, to również mogły stać się pożywką dla moli, które po zabraniu zakupów do domu "rozlatują się" po Twojej garderobie.

Jak pozbyć się moli z szafy?

Przede wszystkim – usuń gniazda. Te niewielkie motyle zaczynają swoje niszczące działania od zbudowania siedlisk w bezpiecznych dla siebie miejscach. Oprócz szafy z ubraniami ich kryjówki mogą znajdować się także w tapicerce fotela lub kanapy, kocu, dywaniku pod łóżkiem czy poduszce.

Pozbywając się moli, postaw na intensywne zapachy. Owady te wyjątkowo nie lubią woni lawendy i rozmarynu. Najprostszy sposób to zainwestowanie w profesjonalną zawieszkę odstraszającą insekty – zawieś ją w szafie, kolejne możesz umieścić w okolicach dywanów i szafek z mniejszymi elementami odzieży. Pamiętaj, aby co pół roku wymieniać zawieszki na nowe.

Jeśli zależy Ci na naturalnych i domowych sposobach, możesz wykonać własny woreczek, który będzie skutecznym postrachem moli. Wystarczy skarpetka, której już nie używasz – tkaniny dobrze trzymają zapach. Możemy obficie skropić materiał olejkiem z lawendy, esencją rozmarynową albo cytrusową, a następnie włożyć do materiałowego woreczka. Domowej roboty  "odstraszacz" umieszczamy w szafie. W przypadku naprawdę dużej plagi owadów zastosuj zagotowany ocet, który wstawiony na kilkanaście minut do garderoby, powinien pomóc w pozbyciu się owadów.

Kiedy tylko zauważysz latającego po pokoju mola, natychmiast dokładnie odkurz pomieszczenie. Zwróć szczególną uwagę na narożniki szafek, dywany i przestrzeń pod meblami. Przepatrz także ubrania – te, na których zauważysz niszczycielskie działanie po aktywności insektów, odłóż na bok. Zwykle ubrania zaatakowane przez mole mają dziurki, a na ich powierzchni znajduje się charakterystyczny pył.

Pamiętaj, że najważniejsze jest regularne dbanie o mieszkanie, dzięki czemu nie dopuścisz do namnożenia się moli albo wytępisz je w zarodku. Stosuj się do kilku prostych zasad, takich jak wietrzenie ubrań, przechowywanie nieużywanej odzieży w workach próżniowych i regularne odkurzanie, a szansa, że te szkodliwe dla Twojego domu owady opanują Twoją szafę, znacznie zmaleje.

Źródło: ladnydom.pl

Tagi: Dom
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10