Profilaktyczny oprysk brzoskwini. Zrób go już w marcu
Brzoskwinie z ogrodu smakują niepowtarzalnie. Jednak drzewka mogą zmagać się z różnymi szkodnikami i chorobami. Brzoskwinie możemy ochronić, stosując profilaktyczny oprysk.
Jedną z najczęściej atakujących brzoskwinie chorób jest kędzierzawość liści. Może prowadzić do zmniejszenia ilości plonów, a nawet do całkowitego obumarcia rośliny. Sprawdź, jak temu zapobiec.
Jaki są objawy kędzierzawości liści?
Kędzierzawość liści jest jedną z chorób, która najczęściej atakuje drzewka brzoskwini. Wywoływana jest przez grzyba z gatunku Taphrina deformans. Choroba może odtykać brzoskwinie, nektarynki, a także morel.
Wiosną, kiedy pojawia się pierwsze liście, będziemy mogli zaobserwować objawy. Alarmująca powinna być nietypowa barwa liści. Zaczynają robić się pomarańczowo-karminowe.
Następnie liście na drzewkach zaczynają ulegać deformacji. Stopniowo zwijają się i skręcają. Możemy je uratować profilaktycznym opryskiem brzoskwini. W prosty sposób odpowiedni preparat możemy przygotować w domu.
Profilaktyczny oprysk brzoskwini
Kędzierzawość liści brzoskwini może znacząco zmniejszyć plony, a nawet doprowadzić do całkowitego obumarcia drzewka. Właśnie dlatego warto w marcu przygotować profilaktyczny oprysk, który zabezpieczy rośliny.
W sklepach znajdziemy mocne i chemiczne preparaty, po które możemy sięgnąć, kiedy naturalne metody nie działają. Profilaktyczny oprysk w prosty sposób zrobimy ze skrzypu polnego. O tej porze roku możemy skorzystać z suszu, który bez problemu znajdziemy w supermarkecie.
Do przygotowania wyciągu ze skrzypu polnego będziemy potrzebować 200 gramów suszu i 10 litrów wody. Skrzyp zalewamy wodą i zostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie całość przecedzamy. Jak stosować oprysk?
Kiedy pryskać brzoskwinie?
Profilaktyczny oprysk możemy wykonać w marcu. Preparat ze skrzypu polnego rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:5. Tak przygotowaną mieszanką dokładnie spryskujemy drzewka.
Drzewka w marcu dokładnie spryskujemy i obserwujemy. Jeśli zauważymy oznaki kędzierzawości liści, możemy cały zabieg powtórzyć. Po mocniejsze preparaty sięgamy w ostateczności.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „PoradnikOgrodniczy" na YouTube.
Zobacz także:
- Jak pozbyć się pędraków? Zrób to zanim posiejesz trawę i warzywa
- Nigdy nie ładuj tak telefonu w domu. Bateria długo nie przetrwa
- Zrób po zimie, jeśli chcesz mieć piękne wrzosy. Inaczej zmarnieją