Przygotuj daturę na zimę w 3 krokach. W przyszłym roku zakwitnie jak nigdy
Datura to naprawdę piękna roślina. Występuje ona również pod nazwą brugmansia. Najczęściej wykorzystywana jest do ozdabiania balkonów. Niestety, chociaż latem jest ona stosunkowo prosta w uprawie, należy odpowiednio zabezpieczyć ją przed zimą.
Odpowiednie zadbanie o daturę pozwoli Wam na cieszenie się nią przez wiele sezonów. Przy niewielkich nakładach pracy, możecie całkowicie odmienić swoje balkony i ogrody. Koniecznie zapoznajcie się z metodami, które dla Was przygotowaliśmy.
Datura – charakterystyka
Datura to bardzo atrakcyjny kwitnący krzew, który uprawiany jest w różnorodny sposób. Można go sadzić zarówno w ogrodach, jak i w donicach na tarasie. Poradzi on sobie również na balkonach. Ze względu na charakterystyczny kształt kwiatów, krzew ten nazywany jest anielskimi trąbami.
Datura charakteryzuje się dużymi, lejkowatymi kwiatami w kształcie trąbek. Występuje ona w wielu odmianach i gatunkach, dorastając do 2-4 metrów wysokości. Ponadto rozrasta się ona dosyć szybko, tworząc drzewka o rozłożystej koronie.
Datura najpiękniej wygląda w czerwcu, kiedy dochodzi o jej kwitnienia. Wówczas kielichowate, zwisające kwiaty osiągają rozmiary nawet przekraczające 30 cm. Mienią się one barwami od bieli, przez żółć aż po pomarańcz.
Datura – jak ją uprawiać?
Datura wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy sadzić ją wyłącznie na słonecznych stanowiskach osłoniętych od wiatru. Jej pędy są dosyć kruche i mogą być uszkadzane przez silny wiatr.
Datura powinna być sadzona wyłącznie na żyznych glebach o wysokiej przepuszczalności. Rozsądnym będzie wybór gleby dla roślin balkonowych. Warto wystawiać je na zewnątrz dopiero w drugiej połowie maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach.
Datura kwitnie aż do jesieni, ale wymaga nawożenia od kwietnia do września. Nawóz warto stosować raz w tygodniu przez cały okres kwitnięcia. Pamiętajcie również o zagwarantowaniu jej wysokiej wilgotności. Datura powinna być podlewana nawet dwa razy dziennie w sezonie letnim.
Datura – jak przygotować ją na zimę?
Najważniejsze jest przycięcie, odpowiednia temperatura zimowania i podlewanie. Datura nie znosi niskich temperatur. Na początku przytnijcie ją na pożądaną wysokość, a następnie przenieście do pomieszczenia jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.
Temperatura w pomieszczeniu, w którym będzie stał kwiatek powinna mieć około 10-15 stopni C. Podczas zimowania roślinę podlewajcie rzadko. Wyłącznie wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Gleba nie może być całkowicie sucha, jednak jeśli zimą będziesz zbyt często podlewać daturę, bardzo szybko zmarnieje.
Pamiętajcie również, że datura w maju powinna być przesadzona przed wyniesieniem jej na zewnątrz. Drodzy Czytelnicy, mamy nadzieję, że dzięki naszym poradą, uprawa datury stanie się dla Was czystą przyjemnością.
Jeśli macie inne zalecenia co do jej uprawy, koniecznie podzielcie się z nami Waszymi doświadczeniami. Razem na pewno szybciej zrozumiemy, czego potrzebuje datura do prawidłowego wzrostu i będziemy mogli cieszyć się nią przed długie lata.