Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jesienna rabata – jak ją zaplanować?
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 20.11.2020 01:00

Jesienna rabata – jak ją zaplanować?

Jesienna rabata
unsplash.com/Kelly Sikkema (CC0 Domena publiczna)

Koniec sezonu to świetny moment, aby postawić na astry, trawy i sadzonki chryzantem. Dzięki nim nasza rabata bylinowa będzie wyglądać pięknie i ożywiać ogród.

Rabata jesienią

Na jesienną rabatę powinny składać się przede wszystkim jednoroczne chryzantemy w różnych kolorach. Warto wkomponować w nie ozdobne trawy, np. turzycę, rozplenicę japońską czy kostrzewę siną. Świetnie sprawdzą się również krzewiasy – dziurawce, jesienią kwitnące na żółto, z czerwonymi owocami. Krzewy liściaste, o efektownie przebarwiających się liściach, to np. trzmielina oskrzydlona, która przybiera jesienią intensywnie czerwony kolor albo śliwa wiśniowa w kolorze jasnożółtym. Rośliny te dodają interesujące tło kompozycji, a także sprawiają, że widok na rabatę jest wyjątkowo malowniczy. Wdzięcznymi akcentami są również kępy żurawek i piękna hortensja o jasnoróżowych kwiatach.

Ożywienie rabaty

Ożywiając rabatę, wybierzmy rośliny cebulowe, np. tulipany, hiacynty czy narcyzy. Zadbajmy o to przed końcem sezonu, sadzając cebulki obok kęp chryzantem. Chryzantemy posiadają kilka odmian – wielkokwiatowe, średniokwiatowe i drobnokwiatowe. Należy zagwarantować im żyzną, próchniczną glebę.

Jeśli jednak nie jesteśmy fanami chryzantem, wybierzmy podobnie do nich wyglądające niskie gatunki astrów, np. aster gawędka czy aster krzaczasty. Na brzegu rabaty rozważmy posadzenie rozchodnika kamczackiego. Odporne na mróz rośliny, które mogą stanowić ciekawe wykończenie, to hortensja bukietowa i miskant.

Źródło: ladnydom.pl

Tagi: rabata Ogród
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10