Rozsyp w ogrodzie i połącz z ziemią, ucieszysz się z cudownych zbiorów pomidorów. Dodatkowo odstraszysz ślimaki
Nawóz, który nic nie kosztuje jest marzeniem niejednego ogrodnika i rolnika. Okazuje się, że uzyskanie go jest prostsze, niż się wydaje. Dodatkowo sprawdza się do odstraszania ślimaków w ogrodzie. Niżej zdradzamy jak go przygotować.
Nawóz za darmo
Nawóz za darmo to spełnienie snów każdego fana prac ogrodniczych. W sklepach różne rodzaje nawozu potrafią kosztować niemałe pieniądze, dlatego wielu z nas szuka sprawdzonych i dobrze działających alternatyw.
Odpowiednio dobrany nawóz idealnie odżywia rośliny, a przy okazji może także spełniać dodatkowe funkcje. Poniższy specyfik nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój roślin pomidora, lecz także pozwala odstraszać ślimaki.
Rozgnieć, wymieszaj z olejem i wlej do kopca kreta. Od razu ucieknie ze swoich norNawóz z popiołu
Popiół drzewny zawiera w sobie bardzo duże ilości potasu, sięgające nawet 10% jego suchej masy. Pierwiastek ten wzmacnia roślinę pod kątem odporności, poprawia kolor ich kwiatów i owoców, a także bierze udział w procesie fotosyntezy.
Potas w dużych ilościach wykorzystują między innymi drzewa owocowe, takie jak jabłonie oraz pomidory. Można wykorzystać go przez cały okres wegetacyjny. Nie należy podawać go roślinom lubiącym kwaśne gleby z powodu jego właściwości odkwaszających. Dlatego nie używaj popiołu do nawożenia borówki, żurawiny, hortensji czy iglaków.
Jak podawać popiół drzewny roślinom?
Cały proces jest banalnie prosty i nie wymaga żadnej finezji. Po zgaszeniu ogniska czy grilla i odczekaniu, aż popiół całkowicie wystygnie wystarczy go przenieść i podsypać u nasady pomidorowego krzaczka czy innej rośliny.
Następnie zostaje jedynie lekko przemieszać go z ziemią, podlać dość dużą ilością wody i gotowe. Czynność można powtarzać regularnie.
Popiół drzewny na ślimaki
Ślimaki nie tolerują suchych podłoży, dlatego popiół drzewny jest dla nich barierą nie do przebycia. Jeśli masz problem ze ślimakami podjadającymi Twoje rośliny, użyj przeciwko nim popiołu.
Możesz rozsypać popiół wokół rośliny na ziemi. Stwórz odpowiednio szeroką barierę, około 15 cm powinno w zupełności wystarczyć. Minusem tego sposobu jest fakt, że trzeba go powtarzać po każdym deszczu, gdyż opady skutecznie spłukują ochronny krąg.