Ważne zasady pielęgnacji storczyków
Storczyk ze względu na swoje piękne kwiaty jest jedną z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych. Wiele dostępnych barw i wielkości kwiatów, sprawia, że każdy z pewnością odnajdzie coś dla siebie.
Storczyki można z łatwością uprawiać, trzeba jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. Czasami zdarza się tak, że po przekwitnięciu nie chcą już wypuszczać nowych kwiatów.
Przycinanie storczyków
Cięcie kwiatostanu zaraz po przekwitnięciu zależy od gatunku. Te popularne w naszych domach storczyki mogą źle zareagować na przycięcie kwiatostanu. Lepiej zatem poczekać aż obumrą samoistnie.
Jeśli mamy do czynienia z innymi odmianami, zaleca się przycięcie kwiatostanu nad trzecim pąkiem. Dzięki temu storczyk będzie mieć okazję obficie zakwitnąć.
Temperatura i oświetlenie dla twojego storczyka
Storczyki wymagają odpowiedniego miejsca w naszych czterech kątach. Kwiaty te lubią ciepło, najlepiej czują się w temperaturze około 23 stopni Celsjusza.
Musimy pamiętać także, że te rośliny przechodzą w stan spoczynku i wtedy potrzebują niższej temperatury. Najpopularniejszy w naszym mieszkaniu jest gatunek Phalenopsis i może on kwitnąć mimo braku spoczynku. Jednak będzie to mniej obfite.
Ważne, aby kwiat był ustawiony w nasłonecznionym miejscu, aczkolwiek nie bezpośrednio na słońcu. Uważajmy także na przeciągi, kwiaty za nimi nie przepadają.