Wizyty księży w domach po kolędzie. Duchowny ogłosił "sugerowane" ws. kopert
Wiele osób zastanawia się, ile dać księdzu w kopercie po kolędzie. Jeden z księży nie krępował się i zasugerował konkretną kwotę, jaką powinniśmy przeznaczyć na ten cel. To nie wszystko, pojawiają się też inne wymagania. Nie wszystkim się to może spodobać.
Ile dać księdzu po kolędzie?
Teolodzy mówią jasno, że celem wizyty duszpasterskiej nie jest zbieranie pieniędzy, tylko poświęcenie domu i nawiązanie kontaktu, poznanie się z parafianami i rozmowa z nimi. Nie jest grzechem nawet sytuacja, w której w ogóle nie damy koperty po kolędzie. W praktyce, szczególnie w mniejszych miejscowościach pojawia się jednak niestety wątek finansowy. Niektórzy duchowni mają też inne wymagania. Jakie?
Fot. Pxhere.com/CC 0
Jakie wymagania mają duchowni?
Dziennik “Fakt” przytacza rozpiskę wizyt duszpasterskich z parafii św. Andrzeja Boboli w Swarożynie. Tabloid zwrócił uwagę na wymagania, jakie tam są zawarte. Ma do nich należeć między innymi zapewnienie transportu przez radnych kwadrans przed rozpoczęciem kolędy.
W domach, w których są uczniowie w wieku szkolnym dzieci mają przygotować zeszyty do religii. Dzieci, które czeka I Komunia Święta mają okazać specjalne notesy. Taki sam obowiązek spoczywa na kandydatach do bierzmowania.
Ksiądz wskazał, ile parafianie powinni włożyć do koperty
Jak podaje “Fakt” “sugerowane” przez proboszcza jest 100 zł w kopercie. Ksiądz argumentuje to tak, że wielu wiernych przypomina sobie o Parafii dopiero w momencie, gdy jest jej do czegoś potrzebna, np. w sytuacji gdy dochodzi do pogrzebu bliskiego. Wypomina, że mało osób chodzi do kościoła i tylko na datkach na tacę nielicznych leży ciężar kosztów prac odbywających się na cmentarzu.
Wielu wiernych w całej Polsce zastanawia się czy można nie wpuścić do domu księdza po kolędzie? Nie mamy takiego obowiązku i nie powinniśmy w związku z tym ponosić żadnych konsekwencji. Bywa jednak, że w sytuacji, gdy przyjdzie nam coś załatwić w parafialnej kancelarii możemy zmierzyć się z trudnościami. O jakich sytuacjach mowa? Na przykład takich, gdy będziemy chcieli zdobyć zaświadczenie potrzebne do ślubu czy innego sakramentu.
Fot. commons.wikimedia.org/Kompowiec2/CC 1.0
Zobacz także:
- Czy przychodząc do kogoś do domu trzeba zdejmować buty?
- To przez ten błąd zmywarka nie domywa naczyń. Nałogowo go popełniamy
- Dodatkowe świadczenie na prowadzenie domu. Komu przysługuje i jak je załatwić?