Wszystko na temat zmywarek
To, jaką zmywarkę wybierzesz, zależy od ilości domowników, częstotliwości gotowania oraz ilości miejsca, jakim dysponujemy. Jej pojemność, czyli to, ile kompletów naczyń zmieści się w niej jednorazowo, jest zależna od jej szerokości (45 lub 60 cm). Istnieją także urządzenia kompaktowe, stawiane na blacie i mieszczące niewielką ilość kompletów naczyń.
Mycie naczyń w zmywarce
We wszystkich zmywarkach wyróżnia się 3 podstawowe programy: mycie wstępne, normalne i intensywne. Podczas mycia wstępnego naczynia zostają spłukane zimną wodą przed ich właściwym myciem. Do średnio zabrudzonych naczyń przeznaczony jest program normalny (55-65 st. C), natomiast do bardzo brudnych – intensywny (70 st. C).
Inne przydatne programy to:
Program ekspresowy – szybkie, ok. 30 min. mycie lekko zabrudzonych naczyń w około 40 st. C.
BIO – program dla naczyń wrażliwych. Zmywarka pracuje dłużej niż przy innych programach, woda nagrzewa się do 50 st. C
Eko – dzięki niemu oszczędzimy wodę i energię.
Dbanie o zmywarkę i naczynia
Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu uszczelki i drzwiczek. Warto również zostawić uchylone drzwiczki po zakończeniu zmywania, tak aby woda z uszczelek i komory mogła wyparować. Filtr powinien być czyszczony co 10-15 cykli zmywania. Raz na 5 miesięcy należy odkamienić naszą zmywarkę za pomocą specjalnych środków.
Naczynia przed włożeniem do zmywarki oczyśćmy z większych zabrudzeń. Bardziej zabrudzone naczynia ustawmy na dole zmywarki, a te nieco mniej, np. szklanki połóżmy na górnej półce. Przed uruchomieniem sprawdźmy, czy ramiona spryskiwaczy swobodnie poruszają się. Nie myjmy w zmywarce ręcznie malowanych naczyń, zdobionego szkła, kryształów czy starej porcelany.
Źródło: ladnydom.pl