Nie kupuj papryki po 30 zł za kilogram, posiej ją w ogródku. Więcej nie pójdziesz po nią do sklepu
Ceny warzyw stają się powoli astronomicznie wysokie i niektórych mogą zwalać z nóg. Szok cenowy, jaki odczuwamy po wejściu do sklepu, jest całkowicie realny. Dlatego zdecydowaliśmy się przygotować krótki poradnik na temat siania papryki we własnym ogródku, który pozwoli zaoszczędzić dużą sumę pieniędzy. Dzięki temu papryka kosztująca ponad 30 zł za kilogram, jak podaje Fakt, przestanie być problemem.
Dlaczego papryka kosztuje tak dużo?
Niesprzyjające warunki atmosferyczne w krajach, które prowadzą uprawy papryki, są głównym powodem tak wysokich cen. Zbyt chłodne temperatury dobowe przyczyniły się do niskich zbiorów, a te spowodowały, że papryka i inne warzywa w naszych sklepach, są po prostu drogie. Dla wielu Polaków jedynym sposobem uniknięcia tak wysokich cen jest samodzielna uprawa w przydomowym ogródku.
Dodatkowym aspektem, przez który warzywa w Polsce zdrożały, są ceny energii w Polsce.
- To, co dzieje się w tej chwili, dotyczy przede wszystkim tak zwanych warzyw ciepłolubnych. Czyli warzyw, które potrzebują dużo energii, dużo ciepła, dużo światła. Już jesienią cała branża producentów pomidorów i ogórków pod szkłem alarmowała, że przy takiej sytuacji w cenach energii będą poważne problemy na wiosnę. Co więcej, część plantatorów po prostu zrezygnowała z nasadzeń. Rząd nie zareagował, a my widzimy skutki - wyjaśnił w rozmowie z gazeta.pl Andrzej Gantner, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców.
Ten tani oprysk stosują rolnicy w całej Polsce na stonkę. Owad od razu zostawia ziemniaki w spokoju Iglaki i drzewa owocowe spryskaj nim w marcu. Mszyce, przędziorki i miseczniki nie będą miały szansJak wysiewać paprykę? Nie zwlekaj, to ostatni moment
Na początku zaopatrz się w nasiona papryki ze sklepu ogrodniczego, pojemniki do wysiewu, odpowiedniego podłoża (luźna gleba z dużą ilością próchnicy, przepuszczalna o pH 6-6,8).
Nasiona umieszcza się w otworach ułożonych w równych odstępach na głębokości około 1 cm. Pojemniki z nasionami należy ustawić w słonecznym miejscu, często trzeba ją też doświetlać - jeśli więc masz odpowiednią lampę, warto z niej skorzystać. Kiełki powinny być widoczne już po około tygodniu.
Pielęgnacja papryki
Po dwóch tygodniach od wykiełkowania należy paprykę przesadzić do większych pojemników. Nie zapomnij o osłonięciu roślin przed wiatrem, a także bardzo regularnym podlewaniu. Przesadzanie do miejsca docelowego można wykonać w drugiej połowie maja, kiedy ryzyko przymrozków jest już nieobecne.
W Polsce doskonale sprawdzają się w przydomowych uprawach papryki z gatunków Roberta, Marta Polka oraz Etiuda. Nie są one wymagające i dają smaczne i dość obfite plony.
Poniżej umieszczamy materiał filmowy z kanału YouTube “Kasia in the garden”, w którym wysiew oraz uprawa papryki jest doskonale wyjaśniona: