Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tak z muszkami w doniczkach radzą sobie kwiaciarki. Eliminują problem każdej rośliny
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 04.03.2023 10:16

Tak z muszkami w doniczkach radzą sobie kwiaciarki. Eliminują problem każdej rośliny

Muszki na lepie w kwiatku
Kadr z kanału "Ogród na codzień"

Muszki w doniczkach to częsty i trudny do usunięcia problem. Pojawiają się nagle, jakby z zaskoczenia. Prawda jest taka, że nie biorą się z powietrza, czy też nie wlatują przez okna. Przynosimy je do domu razem z roślinami, gdyż te uporczywe owady gnieżdżą się w doniczkach, a dokładniej ziemi. Dlatego warto przesadzać nowo zakupione rośliny.

Czym są ziemiórki?

Ziemiórki (sciaridae) należą do gatunku muszek, które łudząco przypominają owocówki. Różnicę dostrzeżemy tylko wtedy, kiedy przyjrzymy im się bliżej. Owady te mają smuklejsze ciałka, dłuższe odnóża oraz czułki. Występują głównie w okolicach roślin, co jest dobrym znakiem, że mamy styczność z ziemiórkami, a nie owocówkami. 

W przypadku larw tych owadów są one bardzo ciężkie to wypatrzenia. Przede wszystkim dlatego, że ich ciałka są prawie całkowicie przezroczyste, z wyjątkiem łebka, który jest czarny. Żerują głównie w ziemi, w której się wykluwają. Jeśli zabraknie pokarmu w ziemi, stają się problemem dla roślin, których korzenie zaczynają podgryzać.

Obok ogórków sadzą je wszyscy ogrodnicy. Ich zbiory przechodzą wszelkie pojęcie

Skąd wiadomo, że ziemiórka zaatakowała moją roślinę?

Wbrew pozorom nie jest łatwo zorientować się, że nasza roślina została zaatakowana przez owe muszki. Dlaczego? Skutki ich pojawienia się są podobne do niektórych innych chorób roślin: uszkodzenie korzeni, osłabienie, więdnięcie liści i kielichów kwiatowych, zasychanie, a nawet utratę liści.

Istnieje jednak jedna wskazówka, która może pomóc zorientować się, że to ziemiórki opanowały naszą roślinę. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, latają wokół kwiatów w naszym domu i to jest sygnał świadczący, że ich larwy mogą żerować w okolicy korzeni, głęboko w ziemi.

Chora roślinka.png
canva/africa images

Jak skutecznie zwalczać ziemiórki?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na te uporczywe robaki, z których korzystają najlepsze kwiaciarki:

  • Żółty lep na muszki - jedna ze skuteczniejszych metoda na te owady. Polecany głównie przez florystów, gdyż sami często z niego korzystają. Dlatego rośliny od nich kupowane na pewno będą bezpieczne i wolne od wszelkiego rodzaju robactwa. Wystarczy lep wsadzić do ziemi w doniczce, a z czasem muszki przykleją się do niego. Nie wygląda to elegancko ani estetycznie, ale warto z tej metody skorzystać, jeśli chcemy mieć spokój i zdrowe rośliny.
  • Żółta miska, woda i kurkuma z dodatkiem płynu do mycia naczyń i octu winnego - z racji tego, że owady te przyciąga żółty kolor, warto wykorzystać to przeciwko nim. Potrzebujemy małej żółtej miseczki, nieco wody, kurkumy i dodać do tego troszkę płynu do mycia naczyń i octu winnego. Zwabione owady potopią się.
  • Przesadzenie rośliny w nową ziemię - jeśli mamy styczność z larwami, to pozostaje przesadzić roślinę do nowej doniczki i ziemi. Warto również oczyścić korzenie, aby mieć pewność, że nic nie przeniesie się do czystego miejsca,
  • Napar z czosnku - potrzeba pół główki czosnku, a do tego 1 litr wody. Główkę rozgniatamy, nie obierając jej, a następnie gotujemy przez około 20 minut. Po tym czasie i ostygnięciu podlewamy roślinę,
  • Olejek neem - to naturalny produkt wytłaczany na zimno z rośliny o wdzięcznej nazwie miodla indyjska. Olejek ten zwany jest inaczej olejkiem margosa. Wykorzystuje się go do oprysków rośliny, aby uchronić ją przed uporczywymi owadami,
  • Chemia na owady - istnieją specjalne środki chemiczne pomagające zwalczać ziemiórki. Dostępne w każdym sklepie ogrodniczym, czy kwiaciarni.