Ogrody zaatakował szkodnik. Uważajcie na trociniarkę czerwicę
Fora ogrodnicze w Polsce właśnie zasypywane są postami o ataku groźnego szkodnika. Ludzie żalą się, że ich drzewka są zjadane od środka i niszczone bezpowrotnie przez brunatno-czerwoną gąsienicę. Nazywa się trociniarka czerwica i jest wszystkożerna. Zjada zarówno drewno drzew liściastych, w tym owocowych jak i larwy innych motyli. Niektórzy piszą nawet, że sami zostali boleśnie ugryzieni.
Czym jest trociniarka czerwica?
Trociniarka czerwica najbardziej szkodliwa jest w fazie larwalnej. Gąsienica rozwija się od 2 do 4 lat żerując w środku drzewa. Później przekształca się w największego w Polsce motyla. Dorosły osobnik żyje zaledwie tydzień. Ma 96 mm rozpiętości skrzydeł, charakteryzuje się szarym ubarwieniem. Posiada mocny aparat gębowy zdolny do gryzienia. Samica składa od 700 do 1000 jaj, z których wylęgają się szkodliwe gąsienice, niszczące drzewka.
Fot. commons.wikimedia.org/CC 2.5/Jan Jerszyński
Trociniarka czerwica zaatakowała polskie ogrody
Na grupach zrzeszających miłośników ogrodów właśnie pojawiają się liczne ostrzeżenia przed trociniarką czerwicą. Okazuje się, że gąsienice te zjadły wielu osobom cenne drzewka. Mało tego, zdarzają się przypadki, że ogrodnicy sami zostali ugryzieni przez szkodnika.
- Chyba tego jest plaga, bo już któraś z kolei osoba pyta się co to za stwór. Strach się bać, oby moich drzew nie dopadły.
- Zjadła śliwę, dodatkowo ugryzła mnie w głowę (bolesne ugryzienie) jak leżałam na trawie
- Trociniarka zeżre drzewo od środka na amen.
- Już któryś post z tym żarłokiem. Uważaj, nie bierz na ręce bo ponoć potrafi paskudnie ugryźć. Ma bardzo mocny aparat gębowy. Lubi drzewa owocowe.
- Trzeba znaleźć drzewo w którym żeruje i natychmiast do wycięcia i spalenia żeby się nie rozprzestrzeniła..nie do wytępienia - czytamy we wpisach w sieci.
Jak zwalczać trociniarkę czerwicę?
Żeby zwalczyć trociniarkę czerwicę, do ogrodu warto zaprosić jej naturalnych wrogów. Zaliczają się do nich między innymi sowy, nietoperze oraz dzięcioły. Eksperci doradzają, że jeśli mamy do czynienia z tą szkodliwą gąsienicą, warto postawić budki lęgowe dla wyżej wymienionych ptaków. Ważna jest też profilaktyka. Pnie drzew dobrze jest posmarować środkiem, który odstrasza szkodnika. Doświadczeni ogrodnicy odradzają z kolei stosowanie silnych chemicznych substancji w środku drzewa. Jeśli jest ono silnie zaatakowane, powinno być wykarczowane i spalone, aby trociniarka czerwica przestała się mnożyć.
Fot. canva/Henrik_L
Zobacz także:
- Nie żyje Grzegorz Majda. Wielki autorytet ogrodnictwa w Polsce
- Patent doświadczonych ogrodników. Ochronisz rośliny przed mrozem
- Zrobisz go w 4 tygodnie. Gorący kompost jest bezcenny w ogrodzie