Patent doświadczonych ogrodników. Ochronisz rośliny przed mrozem
Krótka, ciepła zima i wysokie temperatury jeszcze przed rozpoczęciem się kalendarzowej wiosny sprawiły, że pojawiły się już pierwsze kwiaty, drzewa zaczynają kwitnąć, a krzaczki już się zielenią. Niestety o tej porze roku często pojawiają się także przymrozki, a końcówka marca 2024 roku jest niezwykle dynamiczna.
Jak ochronić rośliny przed przymrozkami? Zastosuj patent doświadczonych ogrodników, a twoje uprawy będą bezpieczne. Pamiętaj, że z przemarzniętych sadzonek warzyw i młodych kwiatów nic już nie będzie.
Gwałtowna zmiana pogody w całym kraju
Stare powiedzenie „w marcu jak w garncu” sprawdza się w tym roku wyjątkowo dobrze. Jeszcze chwilę temu cieszyliśmy się piękną, słoneczną pogodą, a termometry pokazywały nawet 20 stopni C. Niestety mimo kalendarzowej wiosny, zima jeszcze nas nie opuści.
W całej Polsce ochłodziło się gwałtownie z dnia na dzień. Temperatura spadła do kilku kresek powyżej 0, w nocy obserwujemy przymrozki. Lokalnie pojawiają się także silne opady śniegu. Taka pogoda nie sprzyja roślinom w naszym ogrodzie. Jak ochronić rośliny przed przymrozkami?
Jak ochronić drzewa i krzewy w ogrodzie?
Do ochrony krzewów i małych drzewek owocowych warto zastosować agrowłókninę lub jutę. Ogrodnicy mocują materiał na roślinach przy pomocy zwykłego sznurka. W ten sposób skutecznie chronią je przed śniegiem i mrozem.
Pod krzaczkami i drzewkami warto rozłożyć również korę, słomę, liście lub trawę. W ten sposób stworzymy barierę ochronną dla korzeni. Gleba wokół roślin nie będzie się tak bardzo ochładzać podczas przymrozków.
Tak ogrodnicy zabezpieczają warzywnik przed mrozem
Niektóre warzywa i zioła, w tym wczesne odmiany pietruszki, rzodkiewki, czy koperku możemy siać bezpośrednio do gruntu już w marcu. W przypadku pojawiania się przymrozków, mamy jednak problem.
Sadzonki są niezwykle wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury. Ogrodnicy stosują więc na nie specjalne kapturki - osłonki. Dobrze sprawdzi się także górna część butelki plastikowej. Pamiętaj jednak, by taką ochronę stosować wyłącznie na noc i w pochmurne dni, gdzie lokalnie pojawiają się opady śniegu.
Promienie słoneczne przechodzące przez osłonki poparzą młode rośliny. Cały warzywnik warto również wyściółkować. To dodatkowo zabezpieczy korzenie sadzonek przez utratą ciepła.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Katarzyna Ch. Rośliny i przyroda.” na YouTube
Zobacz także:
- Nie żyje Grzegorz Majda. Wielki autorytet ogrodnictwa w Polsce
- Lepsza od truskawki i prosta w uprawie. Posadź ją w ogrodzie
- Rozsyp na grządkach zanim posiejesz buraki. Będą duże i smaczne