Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rozmnażając zamiokulkasa pamiętaj o jednej zasadzie. Dzięki temu będzie wypuszczał liście cały rok
Adam Moskal
Adam Moskal 06.03.2023 17:26

Rozmnażając zamiokulkasa pamiętaj o jednej zasadzie. Dzięki temu będzie wypuszczał liście cały rok

Rozmnażanie zamiokulkasa
canva/Olga Yakovleva, Getty Images; Olga Stock

Zamiokulkas jest jedną z najbardziej popularnych roślin w polskich domach - z pewnością wpływ na to ma jej ogromna odporność i łatwość w uprawie. Czasami jednak przychodzi ochota na rozmnożenie zamiokulkasa, bądź ktoś podaruje nam liść, z którego można tego dokonać. Poniżej zdradzamy najlepszy sposób na rozmnożenie zamiokulkasa z liścia, który ma największą szansę na powodzenie. 

Rozmnażanie zamiokulkasa

Zamiokulkas rozmnaża się z liścia właściwego, czyli całego pędu wyrastającego z ziemi, chociaż można zrobić to również poprzez małe listki. Ten sposób trwa jednak bardzo długo i jest zdecydowanie bardziej “awaryjny”. 

Rozmnażanie można rozpocząć w momencie, gdy końcówka liścia obeschnie. Zwykle trwa to około 2 godzin od odcięcia. Odciętego liścia można rozmnożyć w wodzie lub w ziemi. Ta druga metoda, choć dłuższa, jest pewniejsza, gdyż oszczędzamy młodej i delikatnej roślinie szoku podczas przesadzania i dzisiaj skupimy się właśnie na niej.

Włóż do doniczki plasterek ogórka na kilka godzin. Szybko zauważysz cudowny efekt

Rozmnażanie zamiokulkasa w ziemi

Zanim zaczniesz rozmnażanie, przygotuj wszystkie potrzebne materiały. Zaopatrz się w przepuszczalne podłoże (mieszankę piasku i perlitu lub torfu w proporcji 1:1) oraz zwykłą doniczkę. Potrzebny jest jeszcze oczywiście liść zamiokulkasa. 

Umieść liść w doniczce z podłożem, a następnie podlej go dość obfitą ilością wody. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, ponieważ zamiokulkas w początkowej fazie rozwoju potrzebuje dość dużo wody. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-06T155709.467.png
canva/Ветушинская Светлана, Изображения пользователя Светлана Парфентьева

Dbanie o młodego zamiokulkasa

Podczas ukorzeniania się w ziemi zamiokulkas będzie wytwarzał korzenie nawet kilka miesięcy. Po około 3-4 miesiącach gotową sadzonkę można przesadzić do większej, docelowej doniczki. W niej również podłoże musi być bardzo przepuszczalne, aby roślina nie została przelana, a jej system korzeniowy nie zgnił. Dlatego powinno mieć w sobie domieszkę piasku, perlitu czy wermikulitu. 

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10