Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Agawa – cenna roślina z Ameryki. Jak ją uprawiać w mieszkaniu?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 10.05.2021 02:00

Agawa – cenna roślina z Ameryki. Jak ją uprawiać w mieszkaniu?

Agawa
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/ArtTower

Agawa to rodzaj roślin obejmujący ponad 100 gatunków. Dziko porasta tereny południowych stanów USA, Meksyk oraz północne części Ameryki Południowej. Tworzy ogromne liście noszące zmiano sukulentów. Mięsiste i grube, magazynują w sobie wodę i składniki mineralne. Ich wygląd, w zależności od gatunku jest tak zróżnicowany, że czasami trudno uwierzyć, że należą do tego samego rodzaju. Agawa tworzy na całej długości liści ostre kolce (ciernie), które mogą poranić skórę. Należy się z nią obchodzić delikatnie. Wśród jej gatunków można spotkać prawdziwe olbrzymy, które tworzą rozety z liści o średnicy nawet 5 metrów. Ma też sporo mniejszych gatunków i odmian, które nadają się do uprawy w doniczkach.

Jaką agawę wybrać do doniczki?

Na rynku jest duży wybór tych roślin. Do doniczek poleca się szczególnie kilka gatunków. Do najczęściej uprawianych należy agawa królowej Wiktorii (agave victoriae-reginae). Charakteryzuje się białymi obwódkami na liściach. Rozrasta się do 50 centymetrów średnicy.Drugim polecanym gatunkiem jest agawa titanota, która ma mocno ząbkowane liście. Są one grube i krótkie, a ich powierzchnia barwi się na szaro lub szaroniebiesko.Gatunek stricta to z kolei roślina tworząca bardzo wąskie i sztywne liście. Hodowana w doniczce zachowuje zwarty pokrój o szerokości około 40 do 50 centymetrów.Ciekawe odmiany tej rośliny można także nabyć na giełdach roślin lub serwisach aukcyjnych. Kolekcjonerzy mają zazwyczaj wiele okazów, ponieważ są tak różne.

Uprawa agawy w doniczce

Agawa, podobnie jak aloes, pochodzi z terenów suchych, półpustynnych. Potrzebuje dużo światła przez cały rok. Najlepiej przewidzieć dla niej miejsce przy oknie od strony południowej. Latem roślina lubi wystawianie na zewnątrz.Podłoże pod agawę powinno być przepuszczalne. Można użyć gotowego podłoża pod kaktusy lub samodzielnie przygotować mieszankę ziemi, piasku i perlitu. Żeby zwiększyć przepuszczalność i nie dopuszczać do przelania, warto na dnie doniczki wysypać warstwę drenażu.Podlewanie podczas wiosny i ciepłego lata powinno być dosyć obfite. Natomiast w miesiącach zimowych ograniczamy je na tyle, aby podłoże nie wyschło. Nie dopuszczamy do przesuszenia korzeni, ponieważ ich odbudowa trwa później kilka miesięcy.Agawę można nawozić nawozem do kaktusów. Nie zaleca się jednak robienie tego zbyt często. Wystarczy, jeśli podamy nawóz 3-4 razy w ciągu sezonu wiosenno-letniego.Jeśli chcemy wystawiać roślinę na sezon letni na taras lub balkon, należy to zrobić najwcześniej w połowie maja. Wówczas nie ma ryzyka zimnych nocy. Agawa wytrzymuje jedynie niewielkie przymrozki (do -2°C).

Cenne właściwości agawy

Syrop z agawy pozyskuje się z 10-letniej rośliny, wycinając liście i wykorzystując tzw. serce. To właśnie tam kryje się lepki nektar o słodkim smaku. Jest zdrowym zamiennikiem cukru i polecany jest dla osób z cukrzycą – jest naturalnym lekiem, ponieważ zawiera saponiny. Obniża poziom cholesterolu. Przyczynia się także do walki z nowotworami – zahamowuje wzrost guzów. Roślina zawiera także inulinę, cenny błonnik dla jelit, który nazywany jest naturalnym probiotykiem. Dodatkowo syrop ma mało kalorii i zawiera sporo witamin z grupy B, wit. A, C, E, K, żelazo, magnez, wapń, potas, cynk, fosfor i sód.

Agawy to odporne rośliny i rzadko atakowane są przez szkodniki. Jedyne, na co należy zwracać uwagę to umiarkowane podlewanie. Nadmiar wilgoci może zaszkodzić, ponieważ wspiera rozwój chorób grzybiczych. Pilnujmy, aby korzenie nie stały w wodzie.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10