Ałycza – uprawa, pielęgnacja i odmiany
Ałycza to drzewo, które zachwyca swoim wyglądem. Jest nazywana również śliwą wiśniową. Można ją spotkać w naszych ogrodach oraz parkach. Dowiedz się więcej na temat uprawy oraz pielęgnacji tej niezwykłej rośliny.
Ałycza – cechy charakterystyczne
Śliwa wiśniowa przybiera formę niewielkiego drzewka bądź wysokiego krzewu. Osiąga wysokość około 6-10 metrów. Posiada kwiaty o białym lub różowym zabarwieniu, które po przekwitnięciu przeistaczają się w niewielkie owoce. Kwiaty odznaczają się przyjemnym zapachem. Owoce przybierają żółtopomarańczowy bądź czerwony kolor. Ponadto są okrągłe oraz charakteryzują się słodko-kwaśnym miąższem, który trudno oddzielić od pestki. Owoce posiadają średnicę około 3 cm. Krzew prezentuje się najlepiej w okresie kwitnienia, który przypada na okres kwietnia. Jest ono jednak krótkotrwale, ponieważ trwa tylko kilka dni.
Jak uprawiać ałyczę?
Śliwa wiśniowa najlepiej odnajduje się w słonecznym bądź półcienistym miejscu. Ponadto powinno być ono osłonięte od wiatru. Preferuje glebę każdego rodzaju, jednak zaleca się użycie żyznego, przepuszczalnego oraz próchniczego podłoża. Roślina źle znosi nadmiar wody oraz wilgoci. Jest dość odporna na suszę oraz niskie temperatury. Najlepszą porą sadzenia do gruntu jest wiosna. Drzewka należy sadzić w 2,5-3 metrowych odległościach. Przed posadzeniem zaleca się moczenie w wodzie około godziny w celu lepszego przyjęcia się rośliny. Ałycza nie potrzebuje częstego podlewania. Podlewa się ją zazwyczaj tylko w okresie długiej suszy.
Jak pielęgnować ałyczę?
W celu pozytywnego rozwoju rośliny możemy zastosować nawożenie. Do nawożenia najlepiej użyć nawozów organicznych, np. kompostu. Należy unikać jednak zbyt częstego oraz intensywnego nawożenia, ponieważ nie służy ono roślinie. Przed zimą zaleca się przeprowadzenie ściółkowania. Śliwę wiśniową należy zabezpieczyć przed mrozami poprzez jej osłonięcie. Wybrany materiał powinien być przeznaczony do osłaniania roślin, a także musi posiadać dostęp do powietrza, aby roślina miała czym oddychać. Kolejny zabieg pielęgnacyjny stanowi cięcie. Pierwsze przycinanie przeprowadza się zaraz po posadzeniu. Należy skrócić sadzonki do wysokości około 20 cm. Następny zabieg przycinania odbywa się dopiero w kolejnym roku.
Ałycza w postaci żywopłotu
Ałyczę można zastosować jako żywopłot, dzięki czemu posłuży jako gęsta dekoracja w naszym ogrodzie. Ponadto stworzy ścianę składającą się z biało-różowych kwiatów, która odmieni wystrój każdego ogrodu. W przypadku sadzenia żywopłotu roślinę najlepiej posadzić w kilku rzędach, w zależności od naszych preferencji. Przed posadzeniem należy moczyć sadzonki w wodzie około godziny. Śliwę wiśniową należy sadzić w dość sporych dołkach. W celu poprawienia jakości gleby zaleca się wsypanie na dno wykopanej dziury materiału organicznego. W tak przygotowane miejsce należy włożyć sadzonki, następnie po ukończeniu czynności starannie podlać rośliny. Ostatnim elementem procesu sadzenia żywopłotu jest wykonanie cięcia. Powstały żywopłot przycina się do wysokości około 20 cm. Podobnie jak w przypadku ałyczy posadzonej w ogrodzie, żywopłot można nawozić stosując nawozy organiczne w okresie wiosennym. W celu zwiększenia gęstości żywopłotu można zastosować bardziej intensywne nawożenie, jednak należy uważać, aby nie przesadzić z ilością nawozu, ponieważ może się to przyczynić do obumarcia rośliny. W kolejnych latach od momentu posadzenia wykonuje się cięcie do około połowy nowych odrostów, aby uzyskać gęsty efekt żywopłotu.