Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Anturium – roślina o oryginalnym wyglądzie
Weronika Dadok
Weronika Dadok 11.06.2021 02:00

Anturium – roślina o oryginalnym wyglądzie

Anturium
Pixabay/manfredrichter

Wyjątkowy kształt i jaskrawa barwa anturium jest znana od lat miłośnikom kwiatów. Nie bez powodu jest obecne w ofercie większości kwiaciarni, ponieważ ma wielu zwolenników. Sprawdź, jak uprawiać anturium, by stanowiło ono prawdziwą ozdobę wnętrza.

Anturium – charakterystyka rośliny

Anturium należy do rodziny obrazkowatych, podobnie jak np. zamiokulkas i skrzydłokwiat. Jego naturalne środowisko to lasy tropikalne oraz obszary wyżynne i górskie Meksyku, Brazylii, Paragwaju i Argentyny.

Nazwa anturium pochodzi od greckich słów ‘anthos’–‘kwiat’ i ‘oura’–‘ogon’, co wskazuje na charakterystyczny wygląd kwiatu.

W Polsce funkcjonuje jeszcze nazwa botaniczna ‘kitnia’, ale spolszczona wersja łacińska jest zdecydowanie bardziej popularna.

Roślina ta charakteryzuje się wzniesionym, pnącym lub zwisłym pokrojem. W zależności od gatunku jej łodygi są krótkie lub długie, a z każdej łodygi wyrasta liść i kwiat. Łodyga z wiekiem brązowieje i wysycha. Korzenie anturium, również w zależności od gatunku, mogą być krótkie, mocno rozgałęzione i smukłe lub tworzące gęstą plątaninę. Mogą one pełnić funkcję wspierającą lub asymilacyjną, rosnąc w górę.

Liście anturium są lancetowate, błyszczące, o skórzastych blaszkach, zazwyczaj w kolorze zielonym, jednak szybko wysychają, zmieniając barwę. Kwiatostany są kolbiaste, z pochwą w kształcie sercowatym, jajowatym, płaskim lub rzadko łódkowatym a wyróżnia je wyrazista barwa.

Wśród gatunków anturium możemy wyróżnić np.:  Anturium ogrodowe,  Anturium powabne,  Anturium Scherzera,  Anturium Andrego. Popularne odmiany to m.in.:  pomarańczowe Prince of Orange,  jasnozielone Pistace,  białe Acropolis,  różowe Pico Bello.

Anturium – zasady uprawy i pielęgnacja

Stanowisko pod uprawę anturium powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione – idealne będzie okno przysłonięte firanką. Właściwa temperatura powinna znajdować się w przedziale 19-23°C. Stanowisko zbyt cieniste sprawi, że roślina nie wytworzy rozwiniętych kwiatów, a jej liście będą cienkie i wydłużone. W środowisku naturalnym anturium może być rośliną ziemną lub epifitem rosnącym na podporze.

Anturium hodowane w doniczce powinno mieć podłoże kwaśne( pH 4,5-5,5), torfowe, z dodatkiem kompostu albo ziemi kwiatowej z piaskiem.

Podlewanie jest niezbędne w szczytowym okresie rozwoju anturium, aby bryła korzeniowa nie obsychała. Jednak nie można dopuścić również do zastoju wody. Podlewaj wodą odstaną lub miękką deszczówką, możesz również włożyć bryłę korzeniową na kilka minut do wody. Ważne jest również utrzymywanie optymalnej wilgotności powietrza, poprzez regularne zraszanie anturium – jednak wyłącznie liści, z pominięciem kwiatów.

Stosowanie płynnego nawozu jest wskazane w okresie nasilonego wzrostu od kwietnia do sierpnia.

Przesadzanie, przycinanie i rozmnażanie anturium

Przesadzanie możesz wykonać na wiosnę. Sygnałem, że trzeba przesadzić anturium jest przerastanie korzeni przez otwór w dnie. Niewielka doniczka jest jednak wskazana, ponieważ ograniczona przestrzeń wpływa pozytywnie na korzenie. Przygotuj doniczkę do przesadzania anturium: 1. Na dnie ułóż warstwę drenażową, np. w postaci grubego żwiru. 2. Otrząśnij stare podłoże z korzeni anturium. 3. Uciśnij podłoże, by nie pozostała pusta przestrzeń. 4. Podlej obficie.

Jeżeli chodzi o rozmnażanie anturium, najlepszą metodą jest zrobienie tego poprzez podział. Sprawdza się to w przypadku starszych egzemplarzy, podczas przesadzania. Bryła korzeniowa jest zazwyczaj złożona z kilku części, które wystarczy rozdzielić ostrym nożem. Przycinanie anturium jest potrzebne, ponieważ roślina z wiekiem traci swój atrakcyjny wygląd.

Aby ją odmłodzić, należy ściąć wierzchołek i ukorzenić go w wilgotnym podłożu. Anturium to piękna roślina, która niestety jest częściowo wymierająca – 127 gatunków znalazło się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Dlatego warto hodować anturium jako kwiat doniczkowy i cieszyć się jego wyjątkową urodą.

Odpowiednio pielęgnowane anturium, któremu zapewnimy właściwe warunki rozwoju nie powinno zapadać na choroby ani nie będzie podatne na ataki szkodników. Źródła: https://roslinariusz.pl/anturium/

https://twojogrodek.pl/Anturium-w-domu-jak-uprawiac-nawozic-przesadzac-i- podlewac

http://www.e-ogrodek.pl/a/anturium-jako-ozdoba-mieszkania-jak-uprawiac-anturium- w-domu-18041.html

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10