DomekIOgrodek.pl
Araukaria

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Didgeman

Araukaria – drzewo liściaste do doniczki i ogrodu

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Araukaria to egzotyczne drzewo iglaste, które w naturze może dorastać nawet do 70 metrów wysokości. Ma jadalne nasiona i może być uprawiane... w mieszkaniu. Jako roślina pokojowa rośnie o wiele wolniej i ceni się ją za nietypowy wygląd.

Araukaria nazywana jest też igławą. To rodzaj roślin, który obejmuje 19 gatunków. Jednak powszechnie znane są tylko dwa z nich: araukaria chilijska i araukaria wyniosła. Pierwsza, jak wskazuje nazwa, pochodzi z Chile, gdzie rośnie w wilgotnych, podzwrotnikowych lasach. Tam jest znana od setek lat. Nazwa rodzaju powstała zresztą od indian Araukanów – rdzennych chilijczyków. Drugi gatunek pochodzi z innego regionu. Jej ojczyzną jest australijska wyspa Norfolk, gdzie dominuje morski i umiarkowanie ciepły klimat z łagodnymi latem i zimą.

Araukaria – co o niej wiemy?

W Polsce nie jest to bardzo znana roślina, jednak najczęściej można ją spotkać rosnącą w domach, wśród kwiatów doniczkowych. Ma interesujący wygląd, przypominający nieco cyprysy. Może być ciekawym dodatkiem do wnętrza. W uprawie doniczkowej roślina rośnie bardzo powoli i zazwyczaj nie przekracza 1,5 metra wysokości.

Oba gatunki araukarii to z natury potężne drzewa iglaste, osiągające nawet 70 metrów wysokości. Mają dość regularny i stożkowy pokrój. Różnią się głównie budową liści. Araukaria wyniosła charakteryzuje się zielonymi, miękkimi i gęstymi igłami, które pokrywają pędy. Natomiast u chilijskiej liście są trójkątne, bardziej sztywne i fakturą przypominające skórę. Te liście są również bardziej odstające od pędów, tworzą „kolczastą” otoczkę. Pokrywają także pień rośliny.

Araukaria – warunki uprawy

Ponieważ drzewa te nie pochodzą z naszego klimatu, mają swoje szczególne wymagania. Aby z powodzeniem uprawiać araukarię w domu lub ogrodzie, należy jej stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Bywa to trudne do osiągnięcia. W ogrzewanych mieszkaniach często jest dla niej zbyt wysoka temperatura przez cały rok. Lepsze są pod tym względem ogrody zimowe lub niezbyt ciepłe oranżerie. Igława potrzebuje bowiem spoczynku przez zimę, gdzie temperatura powinna być obniżona do około 10°C. Dobrym pomysłem jest wyniesienie jej na okres zimy do chłodnego pomieszczenia (jeśli takim dysponujemy), nie zapominając o dostępie do światła dziennego.Czy zatem lepiej będzie ją zasadzić w gruncie? Niekoniecznie, jednak jest to również możliwe. W tym przypadku lepiej sprawdzi się araukaria chilijska, ponieważ ma większą odporność na chłód. Przy odpowiedniej pielęgnacji może przez krótki czas wytrzymać temperatury sięgające -10°C. Aby posadzić araukarię w ogrodzie należy liczyć się z rozmiarami, jakie osiąga dorosłe drzewo. Choć będzie z pewnością mniejsze niż w ojczyźnie pochodzenia, trzeba mu zapewnić przestrzeń. Konieczne jest przygotowanie gleby. Igławy najlepiej rosną w żyznej i próchniczej oraz przepuszczalnej ziemi. Lubią lekko kwaśne pH. Można wspomóc się mieszankami do podłoża dla roślin iglastych. Ważne jest także stanowisko, na którym drzewko ma rosnąć. Musi być osłonięte od bezpośredniego słońca.

Araukaria – co robić, by przetrwała?

Araukarie lubią wilgoć w powietrzu i podłożu, dlatego potrzebują obfitego podlewania. Dla zdrowego rozwoju trzeba je także nawozić, najlepiej wieloskładnikowymi preparatami przeznaczonymi do roślin wymagających kwaśnego środowiska. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby nawóz był pozbawiony związków wapnia. Natomiast zima to okres spoczynku i należy ograniczyć te zabiegi. Należy liczyć się z tym, że w przypadku srogiej zimy możemy stracić roślinę. Nie jest ona przyzwyczajona do takich warunków pogodowych. Najlepszym wyjściem jest jej uprawa jedynie w najcieplejszych rejonach Polski. Inną opcją, która może się sprawdzić i przygotować drzewko do niskich temperatur jest hodowanie go w pojemniku przez pierwsze kilka lat. Należy wówczas chować donicę na zimę do pomieszczenia, a w gruncie zasadzić dopiero, gdy podrośnie. Jeśli natomiast od razu chcemy uprawiać araukarię w ogrodzie, na okres zimy bezwzględnie trzeba ją okrywać grubą warstwą oddychającej włókniny lub słomą.Igława w naturze rośnie w wilgotnych lasach, dlatego sprzyjające mogą być dla niej warunki panujące nad polskim morzem, ze względu na wilgotność powietrza. Choć nasz klimat nie jest zbyt łaskawy dla tych roślin, uprawa w doniczce przynosi dużo satysfakcji. Drzewko nadaje się do dużych przestrzeni, holów, czy salonów, gdzie tworzy niecodzienną dekorację. W końcu nie każdy może pochwalić się iglakiem w pokoju.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >