Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Astry – łatwa uprawa w ogrodzie
Weronika Dadok
Weronika Dadok 15.06.2021 02:00

Astry – łatwa uprawa w ogrodzie

Astry
Pixabay/Capri23auto

Jeżeli mielibyśmy wskazać króla jesiennych rabatek, byłyby to astry. Bogactwo ich kolorów, delikatny, ale efektowny wygląd oraz łatwość w uprawie sprawiają, że z chęcią sadzi się je w ogrodach. Sprawdź, jakie wymagania mają astry i jak je pielęgnować, by zachwycały swoim obfitym kwitnieniem.

Astry – charakterystyka kwiatów

Aster to roślina nasienna z rodziny astrowatych, którego środowiskiem naturalnym jest półkula północna i klimat umiarkowany. Niemal na całym świecie astry są jednak uprawiane jako rośliny dekoracyjne.

Łacińska nazwa asteri oznacza ‘gwiazdę’, co nawiązuje do kształtu tego delikatnego kwiatu – wewnątrz jest on żółty i rurkowaty, a na zewnątrz ma kolorowe języczki zebrane w koszyczek, o barwie od białej po fioletową, zależnie od odmiany. Wśród odmian astrów znajdziemy np.:

 Astry alpejskie – fioletowo-żółte, dorastające do 40 cm, kwitnące od maja do czerwca. W Polsce w środowisku naturalnym występujące w Tatrach i Pieninach;  Astry krzaczaste – nazywane michałkami lub marcinkami, o stokrotkowych kwiatostanach i krzaczastym pokroju. Kwitną na biało lub fioletowo;  Astry nowobelgijskie – dorastające nawet do 2 m wysokości, o sztywnych pędach i różnorodnych kolorach. Kwitną od sierpnia do października;  Astry gawędki – o rozłożystym pokroju, dorastające do 80 cm wysokości, kwitnące na fioletowo lub różowo, od lipca do października;  Astry tatarskie – odmiana pochodząca z Dalekiego Wschodu, zakwitająca jesienią, osiągająca aż 2,5 m wysokości;  Astry nowoangielskie – również wysokie na około 2 m, o sztywnej łodydze, kwitnące na różowo lub niebiesko od września do listopada;  Astry chińskie – to jedyna odmiana, która nie jest byliną, a rośliną jednoroczną. Astry chińskie dorastają do 110 cm i… z botanicznego punktu widzenia wcale nie są astrami a gwiazdoszami.

Astry – wymagania uprawowe i pielęgnacja

Najlepszym podłożem dla astrów jest gleba umiarkowanie żyzna i przepuszczalna, chociaż niektóre odmiany, np. alpejska, zadowoli się nawet skalnym podłożem. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione, a poziom wilgotności wysoki. Astry sadzimy wiosną, od marca do maja, lub jesienią od września do listopada. Najlepiej jednak zrobić to odpowiednio wcześnie, by rośliny miał czas się ukorzenić. Jeżeli chcesz hodować odmiany wysokie, zapewnij im podparcie w postaci palików oraz odpowiedni rozstaw między egzemplarzami, ok. 80 x 80 cm. W przypadku niskich odmian wystarczy 20 x 20 cm.

Astry są w większości bylinami, a więc roślinami wieloletnimi. Może się zdarzyć, że ich środkowa część z czasem zacznie obumierać, więc w pielęgnacji tych roślin kluczowe jest tzw. odmładzanie, polegające na wykopaniu astrów, oddzieleniu młodych części i przesadzenie ich w innym miejscu. Astry rosnące w mało zasobnym podłożu trzeba poddawać odmładzaniu nawet co 2 lata. Chociaż większość gatunków jest mrozoodporna, warto przykryć je na zimę gałązkami iglaków.

Astry – rozmnażanie i choroby

Astry najlepiej rozmnażać wiosną. Nie jest to skomplikowane i polega na wykopaniu roślin i podzieleniu ich na części za pomocą szpadla, a następnie posadzenie w miejscu docelowym.

Chociaż astry nie mają dużych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych, mogą zachorować, zwłaszcza na choroby grzybowe. Może to być m.in.:  Plamistość liści – objawiająca się w postaci ciemnych plam na liściach, atakująca większość roślin ogrodowych. Prowadzi to do obumierania części lub nawet całych liści. Porażone liście należy usuwać, a rośliny spryskać preparatem grzybobójczym;  Mączniak prawdziwy – jego objawem jest charakterystyczny, przypominający mąkę, zmywalny nalot na liściach. Doprowadza on do obumierania liści i kwiatów. Domowym sposobem na walkę z mączniakiem jest usuwanie mechaniczne porażonych liści;  Szara pleśń – atakuje wszystkie części rośliny, pokrywając je brunatnym lub szarym nalotem i doprowadzając do porażenia. Porażone astry należy opryskać fungicydami. Odpowiednio pielęgnowane astry nie powinny chorować. Najważniejsze jest umiarkowane podlewanie i obserwacja roślin. Źródła:  http://regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny/astry-jesienne-kwiaty-jak-je-sadzic-i- pielegnowac-poradnik  https://twojogrodek.pl/Astry-jak-sadzic-pielegnowac-i-uprawiac  https://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/pielegnacja-ogrodu/astry-kwiaty-sadzenie- uprawa-i-pielegnacja-astrow,24167.html

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10